| Amma26 a întrebat:

Seara, adorm foarte greu!

Va rog dati-mi niste metode pentru a adormi mai usor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bea o cana de lapte inainte de culcare.

| Infraverde a răspuns:

Of, of, insomniile astea. In primul rand, incearca sa iti inchizi laptop/telefon/tableta cu o ora inainte de culcare. Lumina dispozitivelor de genul te mentine treaz. In schimb, citeste o carte. Bea un ceai, un lapte cald sau o cana de ciocolata calda. 30 de minute de miscare in fiecare zi s-ar putea sa te ajute, de asemenea. Seteaza-ti un program si mergi la somn/trezeste-te in fiecare zi la aceeasi ora. In cel mai rau caz, daca variantele de mai sus nu functioneaza, poti lua de la farmacie niste pastilute cu ingrediente naturale care sa te puna mai repede la somn.

| OnuOnulică a răspuns:

Vizionează un film, citește o carte.

| Idkidk a răspuns:

Bună,
Sunt insomniile astea... Mai întâi închide electronicele cu o oră inainte de culare, bea lapte, e mai recomandat să citeşti o carte. Bea ceai de tei pentru că este liniştitor. Şi uite câteva link-uri :http://www.realitatea.net/......17869.html
http://www.ziarulring.ro/......ub-control
http://sfatulparintilor.ro/......ai-repede/

| Hyung17 a răspuns:

Posibil sa ai insomnie!
1 pastile de somn ( nu iti recomand!)
2 daca faci sport sau ceva care implica mult energie, vei adormi mai repede
3 imchide ochii si nu face nimic si vei adormi
4 nu manca seara mancaruri grele
5 nu dormi cu telefonul aproape
6 fa un dus cald
7 pune-te in pat inchide ochii si imagineaza-ti ceva, pana adormi

Baftă!