| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.

Sincer nu stiu daca este rubrica potrivita, dar alta nu am gasit.

De ani de zile visez urat, insa uneori mai sunt pauze, iar recent am inceput sa visez iar, noapte de noapte, întâmplări horror, care par foarte reale. Problema mea este ca nu mai pot sa dorm de frica. Ma trezesc din somn de cateva ori pe noapte din vina coșmarurilor si nu stiu ce sa fac. Am ajuns sa dorm in jur de 4 ore, nu mai mult. Ma simt extrem de obosita si nu ma pot concentra pe aproape nimic.

Am experientat paralizia in somn, visez multe crime care se produc in jurul meu, persoane dragi torturate in cele mai oribile moduri, si de multe ori fug de ceva sau de cineva si imi e greu, ma impiedic. Un lucru ciudat este ca totul pare real si simt cand sunt atinsa/lovita. Si deseori chiar sunt constienta ca visez si daca imi închid ochii in vis ma trezesc in realitate. Motiv pentru care ma trezesc foarte des.

A experimentat cineva ceva de genul si poate veni cu un sfat? Menționez ca nu ma uit la filme horror si chiar nu sa stiu sa zic de unde ar putea sa imi apara imaginile astea in minte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acestea sunt videoclipuri create de creierul tău ca descărcare nervoasă. Tensiunile acumulate se descarcă pe acei nervi unde sunt imaginile de groază și le transfomă în mici scenete horror.
Să mânânci mai puțină carne.

| Catrice a răspuns:

Mergi la psihiatru si după psiholog.
Sau poate preferi vrăjitoarelehee hee

| StrongHeart a răspuns:

Sunt doar vise, aminteste-ti asta.Si nu,nu cauta semnificatia viselor ca alea sunt prostii inventate de oameni care nu au ce face. Daca te consoleaza,si eu am avut mult timp problema asta,chiar si vise lucide,paralizie in somn si inca mai am cateodata,cosmaruri toata lumea are din cand in cand,chiar aseara am visat ca ma alearga unii sa ma omoare,te trezesti, bei o ciocolata calda si te bucuri ca a fost doar un vis, asta e viata.
O varianta ar fi sa te rogi inainte de culcare, chiar daca nu esti o persoana religioasa, rau nu are ce sa iti faca.Eu am avut o intamplare in somn de simteam ca levitez si ca spiritul imi paraseste trupul,perfect constient ca e ceva demonic ma rugam in timp ce se intampla, pentru ca altceva nu putea sa fac, nu puteam sa ma misc, sa vorbesc, nu puteam sa fac nimic.SI pleca.Intotdeauna pleaca,orice ar fi forta aceea,cateodata cand am cosmar,realizez ca sunt adormit si imi fac cruce(in vis) si se face ca o lumina puternica,Sfanta cruce are o putere foarte mare,e cea mai buna arma,acum o sa zici ca-s vreun habotnic,dar iti zic ceva,nu sunt nici pe departe o persoana dogmatica,desi as vrea sa fiu,dar cand ai cosmaruri in fiecare seara si sa vezi chestii,sa levitezi si alte prostii,incepi sa te intrebi daca nu cumva problema e de natura spirituala,de aceea iti recomand sa iti pui niste intrebari serioase cum ar fi
Ce fac eu in viata mea care permite astfel de lucruri sa se intample? Ce pot sa fac sa schimb ce se intampla?
Oare fac ceva gresit?
Poate tu prin ce faci in viata de zi cu zi,deschizi poarta unor forte care nu sunt binevoitoare si le lasi sa intre in viata ta si au acces la subconstientul tau. Poate sa fie o muzica pe care o asculti,poate sa fie un film pe care il vezi,poate sa fie ca esti in conflict cu ceilalti,poate porti ura pe cineva, pot fi o multime de factori care declanseaza problema cu visele.
Parerea mea este ca problema e intotdeauna mai profunda decat pare la suprafata si nu o poate rezolva nimeni decat tu, doar tu poti depasi frica si iti spun un secret, cand ai credinta, teama dispare.

| NotNamed a răspuns:

Esti sigura ca nu ti.a aratat un prieten un live de tortura de pe dark web?

| Mirel4412 a răspuns:

Roaga te la Dumnezeu, si eu visam lucruri ciudate si mi se intamplau multe lucruri urata in viata. Spune doar asa : Doamne, miluieste-ma, si ai incredere deplina ca noaptea viitoare nu vei mai visa urat. Poate asta e un semn ca trebuie sa ti schimbi stilul de viata.
Si inainte de culcare, fa ti o rugaciune cat de mica de.pe internet sau Tatal Nostru.

| Ionut123987 a răspuns:

Cică dacă fugi în vis de cineva fugi în viata reala de probleme tale și încerci sa le eviți. Nu știu. Cauta ceva despre wich craft, poate te ajuta. Sau intreab-o pe bunica ta sau pe cineva în vârstă, ca de obicei ele știu ce însemnătate au visele astea și de multe ori ce poți sa faci ca să le oprești.
De asemenea, dacă nu ma înșel, în carticica aia de rugăciuni,, talisman '' pe la sfârșit cred, scrie de ceva carte care spune despre însemnătatea viselor, și ai putea sa o cauți. Nu știu cum se numește. Oricum, cauta și o găsești și online sigur.