| anonim_4396 a întrebat:

sper ca ma veti putea ajuta. astazi am observat ca mi-a aparut o umflatura in zona anusului. nu sangerez, simt doar un discomfort. banuiesc ca este hemoroid dar tin sa mentionez ca am 16 ani... nu vreau sa merg la doctorstraight face se va retrage repoede? cum pot sa il tratez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Din pacate, hemoroizii odata formati nu mai dispar de la sine. Exista tratamente medicamentoase care sa previna inflamarea si sangerarea lor, dar singura cale de a scapa de ei ramane excizia chirurgicala/laser/scleroterapie/s.a. Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/hemoroizi

| Ramo80 a răspuns:

Probabil ai hemoroizi. Daca suferi de constipatie sau diaree e o problema din cauza carora apar. Din pacate si tratati chirurgical, reapar. Daca simti un disconfort, cumpara unguent Hemorzon. Exista si supozitoare. Multa sanatate!

| eandopuncttk a răspuns:

Ti-ai si gasit unde sa intrebi.
stai sa vezi numai ce raspunsuri o sa primesti laughing

| Anastasia4ever a răspuns:

Cred ca este vorba despre hemoroid. Preferabil ar fi sa te duci la medic, daca nu cauta pe net sunt creme pentru asa ceva iar daca nu ai posibilitatea sa cumperi cremele speciale pentru asa ceva poate ai pe acasa crema de galbenele, este ft buna. Nu este de joaca, daca nu ai grija se poate agrava! Fa dus in acea zona in fiecare zi si evita contactul cu hartiile igienice dure, foloseste servetelele umede!