| zuzu0406 a întrebat:

Stiti cumva cat ar face o operatie pentru scoaterea amigdalitelor? Nu am vrut sa recurg la asa ceva,dar acum doua saptamani mi s-au umflat asa de tare ca ma dureau maselele. Dupa cateva zile mi-a trecut,dar de sambata seara m-a luat o usoara durere urmand ca luni sa ajung la urgente pentru ca aveam mari dificultati la inghitire si nici nu puteam sa vorbesc. Durerea vad ca inca persista,azi nu am mancat mai nimic, iar saliva mea este mucoasa de 2 zile. Nu stiu ce sa mai fac. Precizez ca doctorul de la spital mi-a spus ca nu e ceva grav,dar eu nu mai pot. Am luat si pastile,am facut si injectii, dar atunci nu prea am aveam probleme. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca medicul constata ca trebuiesc scoase, atunci in baza unei trimiteri, poti beneficia gratuit de aceasta operatie, dar cum in tarisoara noastra nimeni nu face nimic gratuit, obligat ca trebuie sa "cotizezi" un pic la buzunarul medicului.
O zi bunahappy

1 răspuns:
| Lola05 a răspuns:

Mereu când ai o criză de durere de gât bea un ceai cald cu propolis (atenție, NU fierbinte, așa cum recomandă toate babele, pentru că îți face rău, provocându-ți noi leziuni pe faringe) și fă-ți un amestec din miere de albine și scorțișoară măcinată (eu îmi fac într-o ceșcuță din aceea de espresso, pun miere cam pe jumătate la care adaug o linguriță cu vârf de scorțișoară și mixez bine). Iei din acest amestec câte o linguriță pe care o topești în gură și înghiți încet. După asta, nu mănânci și nu bei nimic jumătate de oră. Iei ori de câte ori simți nevoia pentru că nu îți face niciun rău.