| Panteraa a întrebat:

Stiti poate daca se poate indrepta un dinte fara a purta aparat dentar? Daca poate face dentistul ceva. Am dantura dreapta, doar un singur dinte e putin intr-o parte si nu se vede chiar frumos, iar acum este si cariat si o sa merg la dentist pentru a rezolva si ma gandeam daca s-ar putea cumva indrepta de dentist avand in vedere ca are de lucrat la el acum ca este si cariat. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Dintii se indreapta doar in timp, pentru ca sunt oase. Dentistul nu poate veni cu tine acasa, sau unde mai ai treaba, sa tina dintele drept big grin mai mult, nu dentistul se ocupa de asta, ci ortodontul. El e in masura sa-ti spuna daca mai ai si alte probleme, pentru ca de multe ori trebuir indreptati dinti (chiar daca nu deranjeaza la ochi sau nu se observa asa de tare ca sunt strambi) pentru a avea muscatura buna, a aranja maxilarul si altele.

| Randomkid a răspuns (pentru WhiteLife):

Ortodontul este un dentist... care a facut rezidențiatul pe specializarea "ortodonție"

| WhiteLife a răspuns (pentru Randomkid):

Exact, dar nu e in masura sa puna si sa se ocupe de asta, desi stiu cazuri. De-asta e mai bine sa se mearga de la bun inceput la ortodont.

| JicaContra a răspuns:

Nu am auzit niciodata de alta solutie in afara de aparatul dentar!
insa am auzit de aparate detare noi, care nu te fac sa arati ca un zombie, pentru ca sunt transparente, in plus le poti scoate si pune la, loc, cand vrei tu

dar costa de te USTURA la ficati, asta, la buzunar

| Speranta12 a răspuns:

Daca nu e pus in linie de catre aparat dentar, va atarna intr-o parte si mai rau cu timpul.