| Adda097 a întrebat:

Stiu ca e cea mai citita categorie si va rog sa ma scuzati ca postez aici dar am nevoie de ajutor URGENT.Nici nu stiu cum sa incep..As vrea sa imi fac niste analize ale sangelui, adica sa stiu lucrurile esentiale pe care le am in sange si de asemenea functiile ficatului si ale celorlalte orgene pentru care exista analiza.Am o mica problema, am o fobie imensa de ace si nu am mai facut analize de 7 sau 8 ani tin sa mentionez ca am aproape 17 ani.Am niste dubii si mi-e frica de rezultatele analizelor,am avut o alimentatie destul de proasta pana acum. Tatal meu are hepatita C,a facut tratament si nu a dat randament, a descoperit hepatita in anul 2009 daca nu ma insel iar mama este purtatoare a virusului B al hepatitei.Nu stiu ce sa fac, mi-e frica de rezultate dar nu stiu totusi instinctul imi spune ca va fi bine.Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Incearca sa te linistesti. Chiar daca vor fi rezultate modificate, faptul ca nu ai inca simptome de boala este un lucru bun; adica vei interveni din timp cu un tratament. http://www.i-medic.ro/analize

| neutrino a răspuns:

Va fi bine. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa teama si mergi la analize, iti recomand clinica Hipocrate, orice filiala a lor.Sunt rapizi, siguri si pretul nu-i de speriat pentru intreg setul de analize.Nu te sfii sa le spui de ce te temi.Cu cat afli daca ai sau nu mai repede, cu atat mai bine pentru tine.Caile de transmitere a hepatitei, sunt multiple, incepand de la sarut si pana la sex.Mult noroc.

| Adda097 explică (pentru anonim_4396):

Mentionez ca sunt din Botosani dar ma gandesc sa ma duc la Clinica Arcadia la Iasi, tatal meu a fost operat acolo si au niste conditii foarte bune, dar intr-un fel ma tem de rezultat, desi cunosc un caz in care un pusti de clasa a 5 a avut hepatita cronica si s-a tratat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adda097):

Nu ai nevoie de spital pentru analize, totul dureaza cateva minute si apoi ai rezultatul in cateva zile.Cu cat afli mai repede cu atat mai bine si nu este obligatoriu sa ai si tu.Mult noroc.