| AlexOrian a întrebat:

Sunt Alex si am 1, 45-1,55 si am 48-50 kg...
Acuma vreau sa slabesc si de dimineata merg la inot si fac o ora jumate, cand vin mananc o banana si mai pe la 10 manac cereale integrale sau ceva de genu...pe tot tipmpul zilei mananc intre 5-10 fructe si salata si daca este supa sau carne de pui...
O data pe saptamana mananc ce vreau si mai fac si sport sambata si duminica- karate si am auzit ca karatele nu te inalta si te lasa mic, asa ca fac acasa singur karate timp de aproape o ora, mai fac si sport prin parc...
Faca asta de 2 zile happy si o sa o tin dar intrebarea este:
Cand o sa fiu inalt si mai slabut, sau cand se va vedea diferenta?
Funda...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dorelmarc a răspuns:

Tractiunile.la.bara.te.inalta.basket.volei.
si.pt.slabit.nu.manca.seara.inainte.de.culcare.sau.daca.mananci.fa.conditie.fizica.ca.arderile.sa.consume.energia.acumulata.
sper.ca.te-am.ajutat

| Moonlight123 a răspuns:

Daca vrei sa te inalti ar trebui sa practici baschet, te ajuta destul de mult. Si ca sa nu te ingrasi, nu manca nimic dupa 6 seara, sau un fruct, iaurt, salata, si ai grija sa ai in dieta ta si suficiente proteine(carne, lactate).

| baiatbunn a răspuns:

Dupa cat timp o sa se vada diferenta? Depinde in primul rand de cum esti tu programat genetic sa te dezvolti.Sa NU crezi ca in 4 luni o sa cresti cu 10cm! Nu prea exista nici un sport care sa fi sigur ca te inalta,astea sunt doar mituri, cel mai mult depinde de inaintasii tai ce inaltimi au. Daca tataitu, taicatu, maicata au inaltimi de 1, 70-1, 75 sa NU crezi ca tu o sa ajungi la 1, 90. Poti sa faci tu si basket si inot si karate si tractiuni si flotari ca degeaba nu te vor influenta prea tare in dezvoltarea in inaltime

| baiatbunn a răspuns:

Eu spre exemplu aveam un coleg care era anti-sport, nici macar la orele de sport de la scoala nu venea, prefera sa traga chiului si are 1, 95 inaltime.Eu am facut decat orele de sport de la scoala si am 1, 81 inaltime.Asa ca depinde de fiecvare cum e programat sa creasca. Sportul nu prea te ajuta asa tare! Eu care am facut doar orele de sport de la scoala am 1, 81 iar un fost basketbalist care era printre cei mai buni in anii 90, pe nume John Stockton are 1, 84. Deci diferenta intre mine care nu am facut nici un sport si ala care a facut basket de performanta e de doar 3cm! Asa ca sa nu crezi ca basketul te va inalta prea tare, POATE 2-3 cm fata de cat trebuia sa ai normal! Si tot o comparatie John Stockton basketbalist de performanta are 1, 84, iar colegul meu are 1, 95 si colegul meu a dus o viata sedentare, fara pic de miscare.Deci totul tine de genetic!

| DjAndyMixx a răspuns:

Daca vrei sa slabesti tine un regim proteic iar ca sa te inalti du-te la baschet...