| Ejkoli a întrebat:

Sunt baiat. Am 14 ani facuti acum o saptamana. Am aproximativ 160 cm dar mi se pare ca sunt prea mic de inaltime. In clasa sunt al doilea de la coada. Sunt clasa a 8. Si niste baieti din a 7 ma intrec. Toti se mira cand le zic ca sunt a opta. Sunt destul de bine dezvoltat sexual pentru varsta mea. Vreau sa precizez ca am facut vreo doua luni sala cu greutati moderate si am tinut o cura de slabire ce consta in a nu manca paine si tot ce voiam chiar daca cateodata imi era foame. O data mi se si facuse rau si ametisem la scoala. As vrea sa stiu daca doar cresc putin mai tarziu sau mi-am stopat cresterea si ce as mai putea face. Mama are 158cm iar tata 174cm. Am 50 kg si as vrea si eu sa cresc macar putin mai mare ca tata si sa ma fac mai solid. Va rog sa ma ajutati! Voi da funda celui care imi raspunde sincer si nu celui ce imi va spune ce as vrea sa aud.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

De obicei baietii cresc pana la 21-23 de ani. Insa chestia asta este foarte individuala. Unii au o crestere mai lenta altii mai rapida. Cunosc pe cineva care la 14 ani era foarte inalt si de atunci nu a mai crescut. Iar cei care erau mai mici in perioada respectiva au crescut in timpul liceului pe la 16, 17 ani. Probabil pentru ca esti inca mic de inaltime ai sanse sa mai cresti.

| Ghosts a răspuns:

Buna TPU. Sunt baiat. Am 14 ani facuti acum o saptamana. Am aproximativ 160 cm dar mi se pare ca sunt prea mic de inaltime. In clasa sunt al doilea de la coada. Sunt clasa a 8. Si niste baieti din a 7 ma intrec. Toti se mira cand le zic ca sunt a opta.

Exact la fel! rolling on the floor)
Da, si eu sunt in aceeasi situatie, de abia astept sa vad ce ne propun ceilalti. happy

| Simonika1264 a răspuns:

Unii baieti sunt mai scunzi la inceput decat ceilalti, e normal. Colegii tai din clasa au inceput sa creasca in inaltime putin mai repede decat tine. Si tu o sa cresti doar ca mai trebuie sa astepti putin, poate ca o sa-i depasesti si pe colegii tai mai tarziu happy

| MikkyMihaela a răspuns:

Buna.Nu trebuie sa fii inalt.Ai 14 ani, nu este rau sa ai 1.60 cm la varsta asta.Tu vrei sa fii inalt, orice baiat isi doreste asta.Sunt fata am 1.61 cm, aceeasi varsta ca ata.Stiu ca te simti ''prost'' sa vezi ca nu esti atat de inalt cati ti-ai dori tu.Vei creste, stai linistit ca peste un an sau doi vei creste. Sper ca te-am ajutat.

| LdeGm a răspuns:

La ce te referi prin "Sunt destul de bine dezvoltat sexual pentru varsta mea"?