| vimex a întrebat:

Sunt baiat am 16 ani si 1.90 m inaltime, 73 kg.Am reusit sa slabsesc in 4 luni 15 kg, cu toata ca nu asa cum as fi vrut eu.Adica voiam sa scap de burta. si sa pun si ceva muschi pe mn.Acuma inca am burta dar in rest sunt prea slab.Nu stiu ce fac, ca as vrea sa scap de burta asta dar daca o dau jos voi avea vreo 70 kg si voi prea slab.In acelasi timp as vrea sa pun si masa musculara pe mine doar ca nu reusesc. Fac la sala de antrenamente unde merg de cel putin 4 ori pe saptamana, fac de fiecare data forta: impins de la piept cu bara, exercitii cu ganterele, flotari, tractiuni si totusi nu reusesc sa pun muschileti.Ce mi-ati recomanda sa fac ca nu am timp sa merg la sala de forta am antrenamente de box si nu imi permite timpul. Vreau sa fac tot la acasa sau la sala de antrenamente. Daca se poate sa fie niste exercitii simple care sa nu necesite echipament special.
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lindsay a răspuns:

Nu ai ce sa faci altceva. Plus de asta burta se da jos cu alergat si multe tipuri de abdomene. Muschii vor aparea dupa mult antrenament insa iti recomand niste suplimente nutritive. ATENTIE! Suplimente, nu steroizi, nimic pe baza de hormoni. Poti intreba la farmacii sau cauta pe internet siteuri de incredere. Sunt practic vitamine si produsi ce oricum se gasesc in organismul uman dar care se pierd odata cu efortul fizic si trebuie reintrodusi fie prin mancare(si atunci te ingrasi la loc) fie prin suplimente.

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Du-te la inot si manca pe saturate. Da' asta nu inseamna sa manci orice, trebuie sa ai o dieta naturala, sanatoasa. Atletismul este la fel de bun, dar se uzeaza ligamentele si articulatiile mai tare, si persoanele mai inalte sunt predispuse sa aiba probleme cu articulatiile, in special la genunchi si sold. De asta este mai bun inotul.

| vimex explică (pentru Zenithf):

Eu voiam ceva exercitii care sa le fac la sala unde merg la antrenamente

| Zenithf a răspuns (pentru vimex):

Invata ce exercitii sa faci de la un profesor de educatie fizica sau de la un medic ortoped. Cel mai bine ar fi sa vorbesti si cu si cu. Pentru ca unul iti va zice ce exercitii sa faci pentru muschi, iar celalalt ce sa eviti pentru ca sa nu-ti paradesti articulatiile sau coloana.

| Cosmin86 a răspuns:

Stii ca e imposibil sa pui muschi si sa slabesti in aceelasi timp, nu?

Dintr-un motiv simplu :

- cand pui muschi ai 2500-3000 kcal pe zi
- cand slabesti ai chiar sub 2000 kcal