| Madalina1362 a întrebat:

Sunt de cateva zile racita, am ramas fara miros si gust si e aiurea rau. Inca iau antibiotice si imi curge nasul. Eu simt ca mi a trecut dar mirosul si gustul inca nu mi au revenit.Sunt ingrijorata ca nu o sa mai am aceste doua simturi niciodata iar pentru mine sunt foarte importante. Spuneti mi daca o sa mai revina dau funda!☺

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista doua motive pentru care poti sa iti pierzi mirosul (nu ti-ai pierdut gustul, simti in continuare sarat, acru, iute, amar, dulce, dar nu mai simti aromele): ai o infectie virala (caz in care nu se recomanda antibiotice, ar fi bine sa porti o noua discutie cu medicul care ti le-a prescris) sau iti pui in nas prea multe picaturi (caz in care ar trebui sa renunti imediat la picaturi).
In prima situatie, mirosul si, implicit gustul, vor reveni dupa cam 7 zile, maxim 10. In a doua situatie, poti ramane cu o diminuare a mirosului (el va reveni partial la 3-4 zile de la intreruperea picaturilor), mai ales daca ai facut exces indelungat.

3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Stai linistita. Uneori gustul si mirosul revin la cateva zile dupa incetarea simptomelor racelii. happy

| Alqumo a răspuns:

Acuma defat s-a aflat ca e covid...

| edy260 a răspuns:

Nu va rămâne permanent chestii le alea, e că și cum ai fi avut o lovitură si se vindeca mai greu