| Ivonaa a întrebat:

Bună TPU, sunt disperată, acum 2 zile mi-a venit grozava idee de a mă curăţa în ureche cu un beţişor cu vată astfel mi-am înfundat urechea stângă. Am mers ieri de dimineaţă la doctor povestindui ce s-a întâmplat, acesta mi-a dat un spray de desfundare a urechii, în tot acest timp auzeam parţial cu urechea. Mai pe seară am încercat sprayul şi nu părea o diferenţă prea mare. Azi după ce m-am trezit aveam urechea înfundată de-a binelea. Am încercat sprayul şi parcă era mai bine, dar nu eram mulţumită aşa că am mai aplicat odată. Şi acum chiar că nu aud nimic decât foarte vag. Şi se întâmplă să se audă pâcâituri rare ori.Ce să mă fac? Am numai 15 ani şi nu am mai avut probleme cu aşa ceva. Vă rog din toată inima, să mă ajutaţi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mczacky a răspuns:

O seringa ceai cald si daca ai vlaga in tine sa faci asa ceva apesi cat de tare poti pe seringa bineinteles in ureche nu conteaza ce ceai cald sa fie

| Lorena_Bala_1988 a răspuns:

Da cel mai bun sfat e du-te la ORL. Nu iti fa singura tratamente ca ori nu dau rezultatul dorit ori te trezesti ca iti agravezi situatia.

| MonicaOtaku69 a răspuns:

Buna. Si mi-e mi s-a intamplat. Ai cumva dopuri de ceara? Daca da, Te sfatuiesc sa te duci la medic, Sa ti le scoata, eu mi l-eam scos de doua ori, iar a 3-a oara am cumparat un spray si le-am dizolvat, Daca nu ai dopuri, incearca sa nu mai folosesi betisorul pana il adancul urechii. Si foloseste spray-ul in continuare, poate Merge. Si daca nu, apeleaza la doctori specialisti, Poate daca iti face o spalare in ureche ti se v-a curata urechea, reusind sa auzi perfect. Sper ca te-am ajutatbig grin.kiss

| Andrei_Dani_1994 a răspuns:

Du-te la doctor sau citeste pe cutie de cate ori aplici. Si nu da de mai multe ori chiar daca nu esti multumita trece cu timpul.

| Popovici_Bobi_1994 a răspuns:

Da si eu zic sa mergi la un medic ORL-ist
sa te consulte.