| Zarzarica171999 a întrebat:

Sunt foarte speriată și agitata.
Ultima mea menstruatie normala ca sa zic așa mi s-a terminat pe 24 aprilie.
Pe 27 aprilie am avut un contact sexual cu prietenul meu neprotejat și din greșeală a ejaculat în interior.
După o ora de la nefericitul accident m-am dus la farmacie și am luat escapelle. La 6 zile după administrarea pilulei am avut așa zisa "menstruatie" care mi s-a terminat miercuri.
Menționez ca eu am menstruatia neregulata și mă tine de obicei 6-7 zile, depinde.
Sunt speriată deoarece au trecut deja doua săptămâni de la acel act sexual neprotejat.
Mă dor sanii când îi ating, durerea la sâni am simțit-o și când am avut așa zisa menstruatie, dar nu mi-a trecut nici pana acum.
Urmează sa îmi vina menstruatia din nou? Sunt foarte panicata. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hormonii sintetici proveniti din acea pastila blestemata si nenorocita Escapelle, continua sa existe in organismul tau si isi vor manifesta actiunea/activitatea lor in continuare, ceea ce va avea ca efect DEREGLAREA intr-o masura foarte mare a intregii activitati hormonale proprii. NU s-a produs NICI-O MENSTRUATIE. Este cunoscut faptul ca dupa trecerea a 4-7 zile de la administrarea pastilei Escapelle poate sa apara o sangerare slaba si de scurta durata, care de fapt reprezinta o reactie de aparare a organismului in fata invaziei de hormoni sintetici care in cazul tau au ajuns in corpul tau in mod ABSOLUT INUTIL, fiindca in acel moment era in proportie de peste 95% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina. Daca te-ai fi prezentat asa cum ar fi fost absolut normal la ginecologie in loc de farmacie, in mod absolut sigur medicul ginecolog ti-ar fi explicat ca formarea sarcinii este imposibila si din acest motiv folosirea pastilei contraceptive ar reprezenta o crasa IRESPONSABILITATE. Din cauza PROSTIEI IMPARDONABILE de care ai dat dovada, vei avea mult de suferit in urmatoarele mai multe luni. Ar fi bine sa incepi sa te rogi ca dereglarile ce se vor produce in organismal tau sa nu fie nici foarte intense si nici de lunga durata. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Simptomele pe care le ai sunt cauzate de pilula de a doua zi care deregleaza organismul si ciclul menstrual al femeii o perioada lunga. A fost un fapt neinspirat avand in vedere ca nu se putea forma o sarcina imediat dupa terminarea menstruatiei fiindca nu exista un ovul care sa fie fecundat. Se recurge la asa ceva numai in caz de urgenta cand exista un risc destul de mare -zilele din preajma ovulatiei-sa apara o sarcina dupa un act sexual neprotejat cu finalizare in interior. Mastodinia-sanii durerosi- este cauzata de cresterea nivelului de hormoni sintetici estrogen si progesteron care au ajuns in corpul tau odata cu administrarea pilulei. In mod normal acest lucru se intampla in preajma menstruatiei cand hormonii naturali sunt secretati in cantitate mai mare. Multa sanatate

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/