| AndF a întrebat:

Bună TPU, sunt în clasa a12-a mă pregătesc atât pentru bac câte și pentru admitere(medicina), iar de câteva luni încoace, aproximativ 2 luni mă simt total epuizata, fără energie, fără vlagă în mine, am observat că și capacitatea mea de concentrare este scăzută, fapt care mă încurcă foarte mult la învățat și la gestionarea timpului, deoarece durează mult mai mult sa învăț, decât de obicei. Nu pot sa spun ca nu mă odihnesc suficient, pentru ca dorm aproximativ 8 ore pe noapte, poate uneori 9, iar după ce vin la școala, de obicei mai dorm încă vreo 2 ore pentru ca altfel nu mai fac față la învățat. Într-adevăr sunt mai tot timpul stresată și fără chef de viață, lucru care s-ar putea sa mă obosească. Însă ați putea să mă ajutați cu niște sfaturi sau poate chiar cu ceva remedii naturiste, chiar vreau sa scap de lipsa asta de energie și sa îmi revin... însă mă simt neajutorată, chiar nu știu ce sa facthinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai o alimentatie corespunzatoare, bogata in minerale, vitamine? (si nu uita nici de proteine)
Poti dormi cand vii de la scoala, dar maxim o ora.
Mananca fructe si legume variate, inclusiv citrice.
Putin jogging sau o plimbare scurta in aer liber ajuta. Nu poti invata eficiend daca petreci cele 24 de ore ale unei zile intre 4 pereti.
Lecitina e cam tarziu sa iei, dar poti incerca. Trebuie sa iei minim 3 luni pentru a observa imbunatatiri.
Uita de telefon, si alte ecrane, macar pana trec examenele. Ecranele (in special cele mici in care trebuie sa iti fortezi privirea), si internetul fara fir (undele radio ale oricarui aparat GSM, cat si radiatiile emise de antenele si receptorii wi-fi, cauzeaza oboseala, ameteli, spasme musculare uneori, cancer, si multe altele ).

| alinadianaaa a răspuns:

Incearca in primul rand sa iti dozezi timpul de invatare, in al doilea rand sa faci pauze dupa 1-2ore de invatare(10-15minute),sa consumi alimente cu un continut ridicat de Omega 3(peste, nuci), sa mananci ciocolata, Si eu m.am confruntat cu aceleasi stari cand am dat bacalaureatul si admiterea la facultate, este normal sa ne confruntam cu asemenea trairi deorece este etapa cea mai grea din viata noastra de aici ne croim viitorul.Iti urez succe in tot ceea ce faci si multa putere de invatare si pricepere.

| lexusen3 a răspuns:

Poti merge la un psiholog sa rezolvi treaba asta, si eu am patit cand eram mai mic. Probabil este vorba de o anxietate sau o mica depresie.