| Mirris a întrebat:

Buna tpu.Sunt insarcinata 7 luni si merg des cu bicicleta.Azi mi s-a spus(o femeie de la magazin). ca daca merg cu bicicleta in timpul sarcinii copilul iese ghebos. Vreau sa stiu daca e adevarat sau bebele are de suferit in vreun fel

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Bazaconii! Poti sa faci linistita miscare.
Ceeace stie toata lumea e ca trebuie evitat alcoolul si fumatul.

| Mirris explică (pentru ALGator):

Bine ca nu beau sau fumez

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, copilul nu are de ce sa iasa ghebos sau altcumva, in schimb, ar trebui sa stii ca dupa 7 luni, este risc mare de accident si poti sa pierzi copilul, deci, este cazul ca ultimile 2 luni sa le mergi pe jos, ca sa nu risti nimic.

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

Asa e, doar ca merg zilnic la gradi si inapoi si mie mult mai greu pe jos, in plus merg incet deoarece m-am gandit si la un posibil accident, insa nu sunt vitezomana(daca pot spune asa).

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirris):

Cel mai bine este sa intrebi medicul la primul control la care vei merge. Ai totusi 7 luni, te-ai chinuit atat ca sa te supui inc risuclui... Nu-i vorba ca ai face tu accidnet, chiar daca ai fii vitezomana, ci de un posibil sofer neatent, care te atinge usor cu masina din neatentie si te-a daramat, te-ai gandit ce se poate intampla?
Aici vad eu riscul cel mai mare!

| Mirris explică (pentru Violleta2022):

Asa e, am sa intreb doctorita sa vad ce ma sfatuieste

| DrGoogle a răspuns:

Toata lumea recomanda miscarea in timpul sarcinii, nu mai apleca urechea la toate ''atotstiutoarele''.

| Mirris explică (pentru DrGoogle):

Asa ma gandeam si eu insa oarecum m-a pus si pe ganduri dupa cele spuse de duduie.

| DrGoogle a răspuns (pentru Mirris):

In general cand ai dubii intreaba pe cineva autorizat, de exemplu un doctor, totusi vorbim aici despre un copil.

| Mirris explică (pentru DrGoogle):

Asa e, chiar am sa intreb sa vad ce ma sfatuieste doctorita

| FrateleTedur a răspuns:

"Ghebos"- sa ghicesc ca ti-a zis treaba asta o baba cu batic pe cap sau ceva de genu.

| Mirris explică (pentru FrateleTedur):

Nu e chiar o baba dar vreo 45 ani are

| Marius_Andreescu_1977 a răspuns:

Fb nu ti face probleme totul VA fi OK vei avea o nastere usoara.