| Gabriela_Serban_Si_1995 a întrebat:

Sunt mamica si de 4 luni alaptez, iar de cateva zile ma confrunt cu o durere de masea, azi dimineata am observat ca mia iesi abces (puroi) langa masea pe gingie. Maseaua este rupt de la rasul gingiei ce sa fac? Oare trece infectia in lapte? Mie frica de dentist

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Sa nu-ti fie frica! Si mie mi-a fost (ba chiar imi venea sa lesin inainte sa intru.), dar am dat de o domnisoara care mi-a lucrat super, 0 durere, daca te anesteziaza (nu vei simti mare lucru, mai mare e sperietura, stai fara griji) iti va amorti zona cu pricina si nu vei avea nicio treaba, tu doar mergi, te pui pe scaun, doctorul iti lucreaza si tu dai banii.

| Gabriela_Serban_Si_1995 explică (pentru m1dn1gh7):

Am mai fost cand eram insarcinata in 5 luni si atunci m-a durut rau chiar daca aveam anestetie si spray.

| Daniel9988 a răspuns:

Cum sa treaca infectia in lapte? Hai ca asta e cea mai buna gluma pe care am auzit-o laughing)...Si cat despre frica de dentist, mie mi-a lucrat pe 3 dinti la canale sub anestezie locala. Apoi mi-a scos 4 masele de minte.Mi-a pus doua implanturi.Mi-a curs si sange, m-a mai durut cate putin(suportabil), dar am facut-o ca sa pot rade fara retineri cu gura pana la urechi.Plus ca anestezia nu doare aproape deloc.

| Fumiko a răspuns:

Stiu cum ii la dentist, urat, oribil. Poti sa mergi sa intrebi de la ce poate fi si cum ti-o va vindeca, iar inainte de ati face ceva ceri o anestezie (ma gandesc ca iti va face una).Iar cat despre lapte eu nu cred ca se va infecta.Succes!