| Anafjfj a întrebat:

Sunt o fata in vârsta de 16 ani și de câteva zile am observat ca parca a început sa-mi crească ceva pe amigdalita!
Ce credeți ca poate fi?
Am uitat sa precizez ca am și niște dureri mici, destul de suportabile acolo.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

laughing Sa-ti creasca ceva pe "amigdalita"? Amigdalita este o boala! Cum sa-ti creasca ceva pe ea? Poate pe amigdale! Si pentru asta este medic de familie. Pe aici poti primi doar raspunsuri care-ti pot face mai mult rau. Vezi cum scrie si sus? "Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti răcită, mergi la medic sa-ti dea antibiotic, numai bea de la frigider, numai mînca înghețată si numai sta cu aerul conditionat pornit toata ziua, si bea ceaiuri calde, astea sunt remediile pentru dureri in gît ceai cald si stai in pat.

| sierra1 a răspuns:

" Anafjfj: a început sa-mi crească ceva pe amigdalita! ...am și niște dureri mici"

1 e amigdală nu amigdalită
2 du-te la medic, noi nu-ți vedem gâtul!

| Anafjfj explică (pentru sierra1):

Dar crezi ca e posibil sa am cancer la gât?

| sierra1 a răspuns (pentru Anafjfj):

Du-te la medic, noi nu-ți vedem gâtul!

| ihacoswhy a răspuns:

Depinde cum arata acel "ceva" care iti creste. E posibil sa ai o infectie cum ar fi amigdalita si acel ceva sa fie puroi daca are o culoare mai albicioasa. La amigdalita durerile evolueaza destul de rapid. In orice caz, pentru orice te deranjeaza nu te baza pe TPU si du-te la medic!

| Anafjfj explică (pentru ihacoswhy):

Crezi ca pot avea început de cancer?

| ihacoswhy a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu pot spune asta, in primul rand pentru ca nu sunt doctor si nu am vazut ce e mai exact in gatul tau, si in al doilea rand cred ca e foarte improbabil ca la varsta ta sa fie ceva legat de cancer

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu