| nustiu680 a întrebat:

sunt speriata.De acum vreo cateva sapt am memoria extrem de scurta, nu ma pot concentra la nimic si efectiv la finalul zilei nu-mi aduc nimic aminte din ziua respectiva plus ca am inceput sa am din ce in ce mai des halucinatii vizuale. As vrea sa va mentionez cateva dar efectiv nu-mi mai aduc aminte si ma enerveaza extrem de tare, nu stiu daca ar putea sa fie un inceput de schizofrenie sau o problema neurologica, mentionez ca fumez si sunt in clasa a 10 a si de vreo luna si ceva simt presiune pe partea dreapta a capului desi nu stiu daca are vreo relevanta.Ma sperie foarte tare situatia.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Renunță urgent la țigări, esti un copil, de ce te ai apucat de fumat? Mergi la medic si fa ti niste analize tomografii sa vezi poate tensiunea este cauza.Ce varsta ai?

| Donsavas a răspuns:

În primul rând,nu te teme! Pierderile de memorie sunt normale,poate nu la vârsta ta, dar o datasi o data toti trecem prin asta. Totusi, pentru siguranta ta, mergi si fa un control amănunțit neuropsihiatric.
Despre schizofrenie nu poate fi vorba fiindca ea afectează percepția, nu memoria.

| nustiu680 explică (pentru Donsavas):

Nu am spus aici dar am cautat pe net care sunt simptomele schizofreniei si le am pe toate

| Donsavas a răspuns (pentru nustiu680):

Stresul te face sa ti pierzi memoria. Lasă schizofrenia. În schizofrenie, omul nu socializeaza cu ceilalți, nu se descurcă in viata, este dezinteresat de lume.

| nustiu680 explică (pentru Donsavas):

Si presiunea pe partea dreapta a capului din ce motiv este pentru ca jur este extrem de enervanta si orice am facut nu am scapat de ea

| Donsavas a răspuns (pentru nustiu680):

E o proasta oxigenare a creierului.
Consulta un neurolog, iti va da ceva bun pentru circulația cerebrală.

| nustiu680 explică (pentru Donsavas):

Astazi am fost la doctorul de familie si mi-a dat trimitere la neuropsihiatrie si nu prea inteleg cu ce se ocupa un neuropsihiatru

| Donsavas a răspuns (pentru nustiu680):

Cu bolile nervoase.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Consulta un medic neurolog. Poate fi vorba de accident vascular cerebral.Accidentele vasculare cerebrale pot cauza orbirea, dificultăți in vorbire sau auzire, si probleme severe de personalitate sau memorie.
Renunța la fumat! Fumatul contracta vasele de sânge. Fiecare al șaselea deces produs prin accident vascular cerebral este direct legat de fumat.

| nustiu680 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am uitat sa mentionez ca am facut analize acum doua sapt dupa care am aflat ca am stafilococ auriu si ca presiunea pe care o simt pe partea dreapta a capului e din cauza lui, desi am luat tratamentul nu vad sa se schimbe presiunea, mentionez ca sunt ipohondra si port ochelari

| Sunshine123 a răspuns:

Mergi urgent la doctorul de familie si descriei ceea ce ai scris mai sus daca nu iti amintesti pe moment. El te va trimite mai departe la un doctor neurolog care va fi in masura sa iti puna un diagnostic si sa iti prescrie un tratament. Nu te lua dupa cei care iti recomanda sa iei pastile de capul tau, ci du-te la un doctor specialist.
Daca ar fi sa imi dau cu parerea, cred ca si tigarile te slabesc, in sensul ca in loc sa iti alunge durerile de cap ti le sporesc.