| Ionita_Mihai_1997 a întrebat:

Sunt un baiat si am 12 ani.De ceva vreme a inceput sa imi apara cosuri sau bube pe fata si pe corp.Iar asta ma ingrijoreaza ca ma face sa arat urat.Pentru fata am luat deja o crema Cutaden si isi face efectul bine dar acum ma ingrijoreaza corpul,nu stiu cum sa scap de bubele de pe brate, picioare si abdomen...ma puteti ajuta cum sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreiBularca a răspuns:

Este normal. La inceputul pubertatii apar cosuri pe tot coprul. La unii mai putine, la altii mai multe. Dermatologii recomanda sa faci dus o data la doua zile daca este posibil pentru a nu irita pielea, spala-te cu apa rece dimineata pe fata pentru a inchide porii ca sa nu intre praf si impuritati pe timpul zilei, sa ai o alimentatie sanatoasa, consuma 1, 5-2 litrii de apa pe zi, fa miscare si nu sta la soare asa cum a spus Adry05 fara sa te protejezi. Radiatiile solare sunt foarte periculoase intre orele 10-16 (mai ales vara). Trebuie neaparat sa te dai cu protectie solara sau o sa iti distrugi pielea si o sa iti apara multe alunite (asa am patit eu). Daca stai perioade indelungate, neprotejat si foarte des la soare exista risc de cancer de piele. In afara intervalului orar sus-mentionat este in regula sa stai afara fara protectie solara. Soarele nu usuca cosurile si nu regenereaza pielea.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la plaja si stai la soare. Soarele le va usca si totodata ajuta la regenerarea pielii.

| EraserHead a răspuns:

Nu ai cum si nu iti mai aplica toate prostiile pe corp la varsta asta, vrei sa te iriti? Este ceva absolut normal, ai ajuns in pragul adolescentei si normal ca o sa iti apara bube si cosuri peste tot. Bea multa apa (plata) si fa sport regulat in fiecare zi cate o ora. ( nu conteaza daca esti slab sau gras), corpul tau are nevoie de miscare! Ai grija sa nu ai varicela. laughing