| SomePrettehGurl a întrebat:

Sunt un pic ingrijorata. Am luat 2 luni anticonceptionale iar dupa acele 2 luni le-am intrerupt complet ( le-am intrerupt in februarie) insa de atunci am dereglari menstruale ovarele au inceput sa ma doara. Am mers la doctor sa vad ce am, mi-am facut analize ecografie si toate sunt ok, insa ovarele inca ma dor. Durerea ma lasa o zi doua iar apare apoi iar ma lasa. Nu am mai avut nici un contact sexual din februarie. Credeti ca anticonceptionalele sunt de vina? Voi femeile ati trecut prin asta vreodata? Credeti ca am dureri din acestea pentru ca nu mai am o viata sexuala activa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin incetarea administrarii de AC organismul tau a revenit la nivelul "normal" al cantitatii de hormoni produsi de glandele endocrine.Lipsa surplusului de hormoni ar putea influenta si chiar provoca durerea resimtitala nivelul ovarelor.In nici un caz durerea nu poate fi provocata de lipsa unei vieti sexuale active sau doar ocazionale. Pentru a regla ciclul menstrual ai putea folosi inelul contraceptiv pe baza de hormoni care se introduce in vagin pentru 21 de zile, perioada in care se elibereaza continuu/constant insa o cantitate mult mai mica(sub jumatate din cei continuti in pastilele AC) de hormoni decat cea existenta in pastilele AC si ce este important de stiut si anume ca hormonii trec direct in sange prin mucoasa vaginala, nu prin intermediul ficatului ca in cazul pastilelor.Ai putea sa incerci, o luna, doua luni pentru a-ti da seama de efectul produs. Inelul NUVARING se comercializeaza in farmacii la pretul de 48 lei.Multa sanatate. vezi materialul : http://www.contraboli.ro/inele-contraceptive-intravaginale-video/