Întrebare recomandată | lolec a întrebat:

tatal meu are nisip la rinichi(insuficienta renala) asa ca ca am sanse destul de mari sa sufar si eu de boala asta plus ca si doctorul mi-a spus ca e bine sa tin regim ca nu se stie.
stiu foarte bine ca trebuie sa beau apa multa si beau in jur de 2 litri doar ca ma intereseaza CE FEL DE APA IMI ESTE RECOMANDATA. Vreau si siteuri sau dovezi pentru funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mateia a răspuns:

Apa plata Devin are un continut scazut de minerale, de aceea este recomandata de societatea romana de pediatrie pentru bebelusi, ai caror rinichi nun pot procesa o cantitate mare de minerale. Deci este recomandata si adultilor care sufera de rinchi. Uite aici certificarea de pe site-ul celor care o importa:http://www.edrinks.ro/apa-plata-devin-in-romania

| Baton a răspuns:

Medicul tau e un mare bou.cum sa iti spuna ca ai probleme cu rinichii din moment ce el se uita pe geam?
trebuiesc analize facute inainte de a pune diagnostic.
Mergi verifica-te si apoi ia masuri.

| Rax a răspuns:

Am avut si eu nisip la rinichi, medicul mi a spus ca se face de la alimentatie, de la lapte si carne, sau de la apa insuficienta pentru organism.majoritatea facemnisip la rinichi de'a lungul vietii, naspa e cind se transforma in piatra la rinichi si se ajunge la operatie.sanse sa suferi si tu de acelasi lucru sint mici, nu se transmite genetic asa ceva.apa recomandata e plata, asa auzim mereu, nu?winking

| lolec explică (pentru Rax):

Stiam de apa plata dar toate apele intre ele in functie de calciu magneziu etc

| Cera23 a răspuns:

Tot Devin iti recomand happy.
eu o consum tocmai pentru ca stiu ca are continut scazut de minerale, e microbiologic pura, iar zona din care provine e protejata ecologic (Devin, muntii Rodopi, Bulgaria).
daca intri pe site-ul bulgaresc al apei vei vedea ca au camere cu ajutorul carora poti sa vezi izvoarele happy