| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU! Transpir foarte des și nu știu de ce, dacă acum fac baie, în jumătate de ora transpir din nou și trebuie sa schimb iar bluza sau tricoul. Ce e cu acest transpirat în exces? Încă sunt copil și mi-a spus mama ca transpir mult mai mult decât ea care este adult. Astăzi după ce am făcut sport am făcut dus, la ora 21.00 am ieșit din dus. Acum este ora 21.27 și din nou am transpirat, sfaturi? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
29 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Posibil ai diabet de la diabet transpiri deoarece corpul consuma apă in exces si sunt glicemiile fluctuante cand mari cand mici, in special de la glicemiile peste 200 transpiri, ce varsta ai? Si ce alte simptome in afara de transpiratii mai ai? Mergi la medic sa ti faca analizele de sange si sumarul de urină plus o glicemie sa vada cît este.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am diabet, nu consum dulciuri. Decât foarte rar. Am 41 de kg la 12 ani și 1.60

| Saraaa2345 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Numai am niciun alt simptom.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saraaa2345):

Oricum trebuie sa te vada un medic deoarece faza cu transpiratia poate fi din multe cauze poate te pregatesti de ciclu menstrual si asa reactioneaza corpul tau,

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saraaa2345):

Diabetul nu il faci de la dulciuri asta este un mit pe care toti il spun ca pe o poezie, diabetul este o boala auto imuna il faci in urma unui șoc puternic sau pe baza de stres nici decum din cauza dulciurilor, după ce faci diabet numai poti minca dulce asa mult deoarece pancreasul numai secretă insulină si atunci zaharul din corp se depune aiurea pe vase de sange si pe abdomen.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Aaaaa, ok. Mulțumesc!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saraaa2345):

12 ani ai zis ca ai? Ca la profil ai setat ca an 1998

| Saraaa2345 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu cred ca îmi pot pune vârstă reala. Cred ca trebuie peste 18 ani. Dar sa ne focusam pe ce am spus în legătură cu transpirația, nu pe profilul meu.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saraaa2345):

Exact, lasa ca e bine si asa cum ai pus, ciclul ti a venit? Ca ti am zis transpiratia poate fi un simptom ca va veni ciclul.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, nu mi-a venit încă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Saraaa2345):

Păi de aceea transpiri, asteapta ca varsta este intre 10 si 14 ani sa apara ciclul. La unele fete le apare la 10 ani altora la 12 ani nu sunteti toate la fel.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia-ti temperatura si vezi cat ai, este posibil sa ai stare febrila, daca ai peste 37 de grade celsius.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am 36 (care este foarte ok)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Saraaa2345):

In cazul asta, ori ai temperatura in casa foarte ridicata (trebuie sa fie 20 de grade celsius) ori esti imbracata foarte gros.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Violleta2022):

Într adevăr, am cam 22 de grade în casa

| Mirel4412 a răspuns (pentru Saraaa2345):

22 grade sunt perfecte, poate prea frig pentru unii oameni, dar pentru mine e bine. Problema e de la tine, ia-o de mana pe mamica si duceti-va la medicul de familie, mai bine tratezi acum lucrul asta care cine stie ce o fi decat peste cativa ani cand poate da in ceva mai grav, dar aici nu cred ca e cazul de ceva grav.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru Mirel4412):

Mulțumesc!

| NLS a răspuns (pentru Saraaa2345):

Daca nu e ceva genetic, poate fi vorba de lipsa de calciu.
Nu ar strica un set complet de analize de sange.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru NLS):

Ok. Mulțumesc!

| Zuzu1991 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de diabet, poti sa ai de tip 1 cu care te nasti si care nu are nici o legatura cu dulciurile, sau de tip 2 care are, dar nu numai, pentru ca, glucoza se gaseste in foarte multe produse de la hypermarket

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este genetic sau este vorba de hiperhidroza, cred ca trebuie sa mergi la neurolog sa vezi cum stai cu glandele sudoripare, sau glanda tiroida ( hipertiroidism )
Eu sunt de părere ca suferi de hiperhidroza

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu la neurolog la endocrinolog, scuze! Suferi de hiperhidroza generalizata, trebuie sa schimbi alimentația sa devii vegetariana, este singura soluție sa scapi temporar de hiperhidroza.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă transpirația ta miroase a acetona e diabet asa cum spun unii useri, îți poți da seama și dacă ți sete excesivă și mergi des la buda, sau când ai o rana, zgârietura se vindeca foarte greu, sau faci unele infecții asa brusc.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Carne mănânc foarte rar, si atunci piept de pui (când îmi fac Paste Carbonara). În rest mănânc sănătos, Carne de porc, slănină, sa numai vorbesc pentru ca nu consum deloc.

| Saraaa2345 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu miroase a acetona, miroase ca orice transpirație.

| stefiiii3 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci daca asta este organismul.
Daca ai probleme de miros, iti recomand un deodorant facut in casa sau pur si simplu, dupa spalare dati cu bicarbonat de sodiu in zonele problema.
Bicarbonatul de sodiu ajuta la neutralizeaza mirosul.
MI-am amintit acum, era un ceai, cel de salvie si de musetele, cica ar ajuta la problemele de transpiratie excesiva.
Sper ca te-am putut ajuta

| dragonmagd a răspuns:

Daca transpiratia este abudenta si pe spate, chiar si la eforturi mici transpiri, s-ar putea sa ai lipsa de calciu. In copilarie imi aduc aminte ca atunci cand incepeam sa transpir abudent mai ales noaptea, mama ma punea pe o cura de calciu. Ai putea si tu sa iei, rau nu iti poate face, ia-l doua saptamani si vezi daca ti se regularizeaza transpiratia ( iti propun calcidin).