| Erekest a întrebat:

Trebuia să îmi vină ciclu în 30 iunie...mie de obicei îmi întârzie cam 10 zile. Săptămâna viitoare joi, adică în 11 iulie merg în vacanță cu familia la piscină.
Cum pot să fac să-mi vină ciclu săptămâna asta? M-ar ajuta dacă aș face dușuri fierbinți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| BlackRaven45 a răspuns:

Am mai spus-o si altor fete si o voi mai spune: Nicio vacanta nu merita sa iti dai peste cap corpul! Nu incerca nimic. Ob-urile sunt cea mai buna varianta. Stiu ca pare dureros sa le introduci, dar nu sunt. Sunt si tampoane mini. Sunt foarte micute si nici nu le vei simti. Sunt igienice si e cea mai eficienta solutie. Prima data o sa ti se para ciudat, dar te vei obisnui. Sunt comode. Ai sa vezi. Sa ai grija sa le schimbi regulat. Ideal ar fi o data la 4 ore. Dar daca ai ceva mai abundent atunci cam la 2 ore. Sunt si tampoane cu absorbtie mai mare. Exact ca absorbantele. Si fac si o mica paranteza. Tampoanele si absorbantele nu sunt acelasi lucru. Tampoanele sunt cele pe care le introduci, adica ob-urile. Absorbantele sunt cele de care stie tot neamul si pe care le folosim majoritatea femeilor.

Vacanta placuta!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Niste Ob-uri te ajută.

| sonya a răspuns:

Buna,

Nu poti face nimic decat sa astepti. De asemenea, multi au sugerat sa iei ob-uri, insa sunt sigura ca nu le-ar conveni sa faca baie in piscina cu o tipa care e pe stop. Sa fim seriosi, nu e deloc igienic, in plus poti pleca si cu alte infectii de acolo.

Asta e ghinionul, nu e ca la mare, esti intr-o piscina. Stai la plaja, te bronzezi, intri cu picioarele si atat. Gandeste-te si la altii, nu doar la tine.

| Johhhyyy1234 a răspuns:

Menstruatia nu este ceva ce poate fi controlat. Este ceva fiziologic. Poti utiliza o.b-uri fara probleme. Sa ai grija sa le schimbi regulat.

| Erekest explică (pentru Johhhyyy1234):

Nu aș vrea să folosesc ob uri...