| Superboykiller a întrebat:

trebuie sa incep un tratament in citeva zile cu utrogestan, produs ce contine progesteron.
Vreau sa stiu daca 7 pastile o sa duca la ingrasare.
Va rog mult sa ma ajutati.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Daca nu vei face excese alimentare nu te vei ingrasa. Hormonii estrogeni predispun la ingrasare, dar pana la urma totul depinde de tine, de alimentatia ta. Incearca sa mananci cu mai putina sare pe durata tratamentului (progesteronul produce si retentie hidrosalina - adica de sare si apa). Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/medicamente/progesteron-solutie-injectabila