| Anonymus52 a întrebat:

Buna TpU.
Trec printr-o perioada mai ciudată ca sa zic așa. De ceva timp ma simt groaznic. Ma simt trist tot timpul si simt ca nu pot face nimic, mai bine-zis, nu am chef sa fac nimic. Am avut momente cand nu am mâncat nimic 3-4 zile. Si ma trezesc într-o dimineață si ma simt de parca totul a trecut, dar dupa ceva timp ma simt din nou trist si de fiecare dată e mai rau, iar acum nu simt nimic, nici macar tristețe. Si am impresia ca nimeni nu ma poate ajuta, ca nimeni nu vrea sa ma ajute si nimeni nu ma intelege, ma simt folosit.
E o perioada stresanta pentru mine din mai multe puncte de vedere.
Totusi, ce as putea face caci nu mai rezist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Nu prea cred ca il poate scoate psihiatrul din depresie din moment ce el trebuie sa-si schimbe gandirea. Am luat si eu antidepresive dar nu sunt cine stie ce. Din moment ce nu iti pot schimba gandirea e clar ca nu te pot trata de depresie.
Eu sunt de parere ca in cazul lui e mult mai recomandata psihoterapia.

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai depresie!
Singurul lucru indicat sa-l faci ar fi sa mergi la un medic bun psihiatru si sa urmezi un tratament. Ii spui cum te simti si iti va pune pe baza acestor simptome un diagnostic si iti va da un tratament adecvat.
Altfel e greu ca sa nu zic imposibil sa depasesti depresia, cea ca afectiune, caci daca ar fi un episod trecator de ex. ca a murit cineva drag acesta va trece de la sine dupa o perioada de timp.

| aimullah123 a răspuns (pentru Simpatic):

De unde stii sigur ca are depresie?

| Simpatic a răspuns (pentru aimullah123):

Din descrierewinking

| aimullah123 a răspuns (pentru Simpatic):

"Diagnosticul depresiei se poate pune numai de catre un psihiatru. Deoarece nu exista pana in acest moment nicio explorare imagistica specifica si nicio analiza de sange care sa certifice existenta depresiei, diagnosticul se bazeaza pe un interviu clinic, o discutie din care un specialist exersat poate sa extraga elementele cheie ale acestei tulburari.
Unii clinicieni se folosesc de scale diagnostice - chestionare scurte care cuantifica sub forma unui scor amploarea acuzelor pacientului. Organizatia Mondiala a Sanatatii si Asociatia Americana de Psihiatrie stipuleaza necesitatea un numar de simptome care sa se manifeste neintrerupt pe o perioada de cel putin doua saptamani."

| Simpatic a răspuns (pentru aimullah123):

Da, iti dau dreptate, eu am zis sa mearga la un psihiatru bun, am precizat asta.Din simptome mi-am dat seama, pentru ca sunt satul de aceasta afectiune, o cunosc de la o posta sa zic asa.
Normal ca doar medicul poate da un diagnostic.

| aimullah123 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu prea cred ca il poate scoate psihiatrul din depresie din moment ce el trebuie sa-si schimbe gandirea. Am luat si eu antidepresive dar nu sunt cine stie ce. Din moment ce nu iti pot schimba gandirea e clar ca nu te pot trata de depresie.
Eu sunt de parere ca in cazul lui e mult mai recomandata psihoterapia.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai nu te supravegheaza? Nu-ti dau de mancare?
Nu vad ce faci toata ziua?

| Frank51 a răspuns:

Asa e viata, cu bune cu rele, dar toate se intampla cu un motiv.

| Donsavas a răspuns:

Sa consulți un psihiatru. Acesta este medicul care se ocupă de boli pe baza de stres.

| Ineys a răspuns:

Pentru asa ceva nu te duci la psihiatru. Mai intai te duci la psiholog si daca e nevoie el iti indica sa mergi la un psihiatru.
Nu ai specificat cati ani ai. Poate e doar pubertatea.

| Anonymus52 explică (pentru Ineys):

Am 15 ani daca ajuta cu ceva si sunt in clasa a 8a.

| Ineys a răspuns (pentru Anonymus52):

Cum ziceam, psiholog. Vad ca toata lumea confunda psihiatru cu psiholog aici. Dar eu zic mai intai sa vorbesti cu ai tai si vezi ce parere au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numește episod depresiv și se vindeca mergi la psihiatru antidepresivele te vor ajuta dar dacă lași netratata depresia devina cronica și slabe șanse sa mai scapi chiar și cu tratament. După 3 luni de tratament vei fi ok. Da tot ce ai descris tu sunt simptomele unei depresii ușoare asa se manelista depresia la mine de ex e invers mănânc mult fiind stresat dar eu am de mai mult timp asa ceva e o continua lupta ceva mai rău ca depresia și dureros nu am mai văzut e cel mai oribil lucru practic te detașezi de toate persoanele, prieteni, familie te izolezi singur și nu mai simți nici o placere în ceea ce altădată simțeam ești cu moralu la pământ ai nevoie de suportul familiei în astfel de momente vorbește cu cineva nu tine în tine elibereazăti greutățile de pe suflet comunica cu cei dragi și cere ajutor nu îți fie jenă cu rușinea mori în drum cu cât ții mai mult în tine cu atât depresia se aprofundează te poți duce și la un duhovnic sau psiholog o sa treci peste fi optimist tratează acum nu aștepta să treacă de la sine cel mai probabil nu va trece. Găsește cauza care te o adus în acest stadiu și elimino

Răspuns utilizator avertizat
| qq30xx a răspuns:

Nu sunt specialist, nu sunt doctor doar îmi dau cu părerea. Probabil că e o depresie ușoară ce ai acolo și nu trebuie lăsată așa. Mergi la un psiholog (mergi la unul bun că nu e de glumit cu "specialistii") și discuta despre lucrurile astea. Probabil că nu ești prea aproape/ apropiat de familie de ai momentele astea de gol și nepăsare și cred că dacă îți faci o iubita poți rezolva multe din descrierile de mai sus, asta daca nu treci printr-o despărțire...