| KidaBaa4 a întrebat:

Buna TPU va rog ajutati-ma ..am o problema cam ciudata adica mama mea mi-a zis ca de cateva luni ii tot vine menstruatia(nu e insarcinata) si ca ii vine incontinuu dupa aceea aseara avea stari de ameteala si vomita si tot se simte asa de cateva zile si nu vrea sa-mi zica nimic eu ce ar trebui sa fac? adica nu stiu daca i s-ar intampla ceva mamei...nu stiu ce as face la fel si eu...mereu de dimineata cand ma trezesc am stari de ametelala si nu stiu vad tot negru.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceea ce are mama ta nu este menstruatie, ci o sangerarea patologica care poate avea multe semnificatii, de la unele normale (premenopauza) la unele foarte foarte periculoase (tumori uterine). Mama ta trebuie sa ajunga urgent la ginecologul ei (in principiu, daca are o sangerare care dureaza mai mult de 14 zile, in a 15-a zi trebuie vazuta de ginecolog)

| KidaBaa4 explică (pentru Brigaela):

Pai cica ii vine menstruatia de cateva luni si nu se mai opreste

| Brigaela a răspuns (pentru KidaBaa4):

Menstruatia este o sangerare vaginala ritmica, care dureaza maxim 7-10 zile si este ritmata de un ciclu menstrual de 24-35 de zile. sangerarile indelungate, neritmate de ciclu hormonal nu sunt menstruatii ci meno-metroragii si sunt patologice (menstruatia este un proces fiziologic, normal)

| KidaBaa4 explică (pentru Brigaela):

Aham multumesc..intrebare mai spupidalaughing sunteti cumva doctor?

| Brigaela a răspuns (pentru KidaBaa4):

Da, sunt medic

| KidaBaa4 explică (pentru Brigaela):

Si eu vreau sa devin mediclaughing dar mai am pana atuncilaughing

| Brigaela a răspuns (pentru KidaBaa4):

Mult succes!

| KidaBaa4 explică (pentru Brigaela):

Si mai am o intrebare ce pastile trebuie sa ia mama mmea pentru anemie?

| Brigaela a răspuns (pentru KidaBaa4):

Trebuie intai sa-si rezolve problema ginecologica. Nici un tratament nu o va ajuta pana nu se opreste sangerarea. Ginecologul ii va prescrie un preparat cu fier, insa acestea au o toleranta destul ed proasta si multe efecte adverse. Tratamenul cel mai bun este oprirea sangerarii si o alimentatie bogata in carne si legume proaspete