| anonim_4396 a întrebat:

(va rog cititi tot).
De cateva saptamani am stari de oboseala spontana, cu mari ameteli incat am senzatia ca lesin, si trebuie sa ma sprijin de ceva, iar ele cand apar ma doare capul tare(mai ales dosul) si vad in ceata pentru un moment.
Ametelile au aparut cam cu o luna in urma, mai ales la efort si la iesit in soare.
Uneori am palpitatii(des la efort si soare, dar apar si la repaus sau nervi), odata avand pulsul 135 cu mici oscilatii rapide(avand o raceala puternica doctorul mi-a spus ca ea a fost cauza, asta a fost iarna).
Mi-am facut un set de analize in mai, dar au fost normale, exceptand helycobacter pylori.
In plus, de aproape un an(stiu ca e mult, dar timpul asta...) am probleme de vedere la distanta, m-am programat la un oftalmolog si trebuie sa-mi iau biletul de trimitere de la MF.
Ce ziceti, care ar fi cauza ametelilor sau medicul de familie o sa ma trimita si la alt medic?
Mentionez ca am 15 ani, sunt baiat, am 1, 7m, 50 kg, nu fumez, nu beau, nu sunt sedentar deloc, nici cafea.
Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| HaneloreOlga9 a răspuns:

Poate ai anemie, se potriveste descrierea

| Edi5643 a răspuns:

Te masturbezi des?

| anonim_4396 explică (pentru Edi5643):

Odata la 2-3 zile.
Dar ce legatura are?

| Trax a răspuns:

Salut! Considerand ca esti sportiv(sau nu), uite cateva sfaturi:

Bea mai multa apa, in special daca transpiri mult. Asta te ajuta sa nu ramai deshidratat. Incearca sa te cantaresti inainte si dupa un efort fizic de durata si intensitate medie pentru tine. Greutatea ar trebui sa ramana la fel.

Carbohidratii ar trebui sa ii iei mai mult din mancare gatita (ex. paste carbonara) decat din ciocolata/energizante/batoane/geluri

Incearca sa dormi peste 9 ore in vacanta si aproximativ 8 ore in timpul scolii.

Daca stai mult la electronice (si eu is vinovat de asta) mai da si tu la telefon luminozitatea mai jos cu macar 20% si la calculator daca are optiunea monitorul minimizeaza nivelul de Blue Light. sau macar da-l si pe el la o luminozitate mai mica.

Si daca te culci dupa 1 des ca tot stai cu telefonul n-ar fi rau sa te culci azi si sa te trezesti maine.

Cu toate astea, am si eu trei intrebari:
Ce sport si la ce nivel il practici?
Esti stresat destul de des?
Dintre toate cele de mai sus, pe care le faceai deja? (Daca le faceai)

| anonim_4396 explică (pentru Trax):

Buna
Nu sunt sportiv, dar circul cu bicicleta peste 6 km+ pe jos cativa, zilnic.
Dorm la 11 sera ma trezesc la 6(mi-am facut un program de cativa ani).
Mancarea este mare mea iubire(dulciuri rar, dar mezeluri zilnic)
Stres si nervi semi-semi