| Dia a întrebat:

va rog sa ma ajutati, sunt putin ingrijorata, bunica mea a avut Cheilita la gura, pe buza inferioara... A dus-o mama la medic si i-au facut incizie. Acum nu de mult i-a scos firele dar ne spune ca o doar in barbia, gingiile, maxilarul. sincer mi-e frica sa nu faca cancer. sad, pentru ca din aceasta afectiune a buzei am auzit ca se pot naste celule canceroase [nu sunt sigura ca asa se zice.] Parca in septembrie vine rezultatul daca e suspecta sau nu.Suntem foarte ingrijorati din cauza asta. Voi ce spuneti? Va rog vreau sa imi raspundeti cei care stiu despre aceasta Cheilita. Multumesc ca ati avut rabdare sa imi cititi intrebarea!
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andriutssa a răspuns:

Salut,Dia! Sunt studenta la medicina si din cite stiu cheilita e un proces inflamator,care poate antrena si unele deformari sau neoformatiuni, dar ele nu sunt obligatoriu procese oncologice. Sfatul meu este sa asteptati rezultatul, dar cel mai probabil nu este vorba de tumoare.Dea Domnul sa fie totul bine!

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy de care cheilita a avut? ca sunt diferite forme...in total vreo 11 tipuri...
Forme clinice:

1. Cheilita de contact

2. Cheilita atopica

3. Cheilita infectioasa

4. Cheilita angulara

5. Cheilita actinica
6. Cheilita glandulara

7. Cheilita granulomatoasa

8. Cheilita exfoliativa

9. Cheilita factice si patomimica

10. Cheilita produsa de retinoizi

11. Cheilita plasmocitara

| Dia explică:

@caramela nu sunt sigura de care a avut.
@ andriutssa multumesc, m-ai calmat putin.