| Adrian_George_1992 a întrebat:

Va rog sa raspundeti cat se poate de serios! Deci sa va explic. Eu sunt la culoare ( in lumina soarelui) un galben palid ceva de gen. As vrea sa stiu de ce nu am si eu roseata aia in obraji ca restul colegilor? La culoare sunt un galben-palid...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nicio problema, ma bucur ca te-am putut ajuta. Daca asa ai fost mereu si asta ti-a fost mereu culoarea nu cred ca ar fi o problema.
Dar daca vrei sa excluzi alte probleme de sanatate, poti sa iti faci niste analize de sange.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Incearca sa iti faci un mic control si apoi ceva analize, posibil sa ai ceva probleme.
Poate fi un inceput de hepatita/o anemie...
Vezi ce zice medicul de familie.
Fumezi?
O zi bunahappy

| Adrian_George_1992 explică (pentru caramela):

Nu fumez.

| caramela a răspuns (pentru Adrian_George_1992):

Deci un control medical neaparat!

| OoBunnyoO a răspuns:

Daca esti palid, alb probabil asta este culoarea pielii tale. Nu toti avem roseata in obraji. Depinde cat de groasa iti este pielea la nivelul fetei si unde sunt localizate capilarele. La unii oameni sunt localizate mai aproape de suprafata pielii, la altii nu.
Daca esti chiar galben, nu doar palid, dar galben (o nunanta care crede-ma, sare in ochi) atunci este posibil sa fie vorba de hepatita.
Totusi, daca vrei sa fii sigur ca nu este nimic in neregula cu tine, cel mai indicat ar fi sa mergi sa faci o serie de analize.

| Adrian_George_1992 explică (pentru OoBunnyoO):

Pai sunt putin bronzat in unele zone ale fetei si in rest galbui

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Adrian_George_1992):

Nu ar trebui sa fii bronzat doar in unele parti ale fetei..cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la doctor.

| Adrian_George_1992 explică (pentru OoBunnyoO):

Pai eu asa galben la fata am fost de cand ma stiu... este o boala sau e genetic? si as putea sa fiu si eu mai alb? nu galben.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Adrian_George_1992):

Este greu de spus dupa ce spui tu. Poate pentru tine ce este galben, pentru mine este doar palid.
Daca asa ai fost mereu si nu a existat nicio schimbare si daca nu ai globul ocular galbui, atunci nu este nicio problema.
Uite asta este un om galben bolnav de hepatita :
https://www.google.be/......ps?/search
si cu globii oculari galbeni
https://www.google.be/......ps?/search

Daca nu esti asa, inseamna ca esti ok.

Scuze ca a trebuit sa pun poze mai putin placute, dar dupa cum spuneam perceptia poate fi foarte diferita intre oameni.

| Adrian_George_1992 explică (pentru OoBunnyoO):

Multumesc ca m-ai ajutat, nu am globul ocular galbui si nici nu sunt la culoare aia galbena cred ca doar sunt eu putin palid nu galben!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Adrian_George_1992):

Nicio problema, ma bucur ca te-am putut ajuta. Daca asa ai fost mereu si asta ti-a fost mereu culoarea nu cred ca ar fi o problema.
Dar daca vrei sa excluzi alte probleme de sanatate, poti sa iti faci niste analize de sange.

| SatanicBear a răspuns:

Daca fata si globul ocular au o nuanta galbuie atunci e posibil sa ai hepatita.