| Anonim80000000000000000es23 a întrebat:

Bună TPU, vineri am călcat strâmb pe scări la școală în timp ce coboram la parter, m-am rostogolit până jos și acum mă doare foarte tare piciorul stâng. Am aplicat zilnic gheață, din 4 în 4 ore și fenilbutazonă unguent, am fost să îmi fac rediografie la picior și n-am nimic rupt, nu înțeleg de ce mă doare atât de rău.Doctorul mi-a zis că durerea o să treacă la vreo 2 zile, dar deja sunt 4 zile de când m-am accidentat. Spuneți-mi dacă este ceva grav, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mlarisa58 a răspuns:

Am pățit și eu o dată la fel, tot la școală, la ambele picioare ma dureau gleznele, m-a ținut durerea cam 2 săptămâni. Te poți duce la farmacie și să ceri un set de glezniere medicinale ca să îți țină glezna strânsă puțin ca să nu mai ai durere când mergi. Pentru durere ia antiinflamator, ceri la farmacie un antiinflamator si iti dai seara si dimineata cu crema aia și ți glezniera și îți trece. Fundă?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu e ceva grav.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Entorsa, probabil...
De obicei, se recomandă de ortoped medicamente antiinflamatoare contra durerii (nu ti-a prescris?) si se aplică pungi cu gheață. Unguentele și gelurile antiinflamatoare, din păcate, sunt mai mult apă de ploaie. Ți-o spun din experiență. Încearcă să nu soliciti piciorul și cât poți, nu călca pe el.

| Nouvel a răspuns:

Probabil ai o entorsa. E dureroasa si mai periculoasa decat ruptura daca nu mergi la ortoped. Poti merge la urgente.