| Surrender434 a întrebat:

Bună TPU.
Vineri am făcut o greşeală mare.În timp ce dansam,am alunecat pe covor,pe piciorul stâng şi mi-am creat singură o fisură.Aşa,nu am spus la nimeni doar la mama.Mi s-a umflat vai de capul meu, şi m-a durut foarte tare la început.Atunci,în seara aia am plecat la spital să îmi facă radiografie, doctorul a spus că trebuie să fiu imobilizată în pat cu ghips sau internată în spital...eu nu am fost de acord,nici mama nici tata.Mi s-a dezumflat pe parcurs,căci tot am purtat pansamente şi de alea...dar singura chestie e că nu pot călca pe el,dar ieri am tot mers din cameră pe unde am vrut şi am reuşit să calc cât de cât.
Luni,merg la un spital mai bun să văd cum e treaba...poate să fie o fisură gravă? O am la gleznă. Normal că şchiopătez, încă nu e bine fixat.Cât timp trebuie să stau acasă până mă vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O fisura trebuie neaparat imoblizata. Oricat ai sta acasa, pana nu porti timp de macar 10 zile un bandaj gipsat sau o orteza, nu se va vindeca. iar in aceste 10 zile nu ai voie sa calci deloc in picior, nici macar o secunda, ci folosesti celalalt picior si o carje si mergi strict la toaleta si inapoi in pat (nu cobori cu nici o alta ocazie din pat, nici macar o clipa)

3 răspunsuri:
| Ronald0 a răspuns:

Trebuie sa stai un minim de 2 sapt dar parerea mea e ca ar trebui sa asculti sfaturile medicilor. Sper ca te-am ajutat.

| Madalinqqq a răspuns:

Ca sa nu iti puna ghips trebuie sa iti dai cu o crema de la farmatie pentru dureri si o fasa.Eu am avut la rotula si am procedat asfel.Si trebuie sa stai 3 saptamani fara efort fizic.

| Madalinqqq a răspuns:

Iti trebuie o fasa si o crema pentru dureri.