| Andrusk2 a întrebat:

Buna, TPU!
Vineri dimineata m-am trezit cu o jena la ochiul drept, ca si cand aveam ceva in ochi. Ieri dimineata ochiul meu are un fel de adunatura de vene rosii, dar nu pe tot ochiul, ci doar pe partea dreapta a albul ochiului.
Am zis ca daca voi dormi, se vor retrage, insa sunt tot acolo si ma si ustura cateodata. Este vorba oare despre o iritatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"ochiul... ma si ustura cateodata. Este vorba oare despre o iritatie?"

corect!

| Caro34 a răspuns:

Bună! Picăturile se pun în ochi în apropierea nasului nu oriunde, apoi acolo este o inflamație, deci e normal să usture puțin! Cu timpul se va diminua senzația! Numai bine! P.S. Ai grijă la curent (geamuri deschise!) fiindcă asta mărește inflamația! Nu apăsa ochii când te speli și nu pune mâinile murdare la ochi. Ceva călduț! pe ochi când dormi ar ajuta mult!

| Parakeets a răspuns:

Dacă ți se și lipește sau îl simți lipit e posibil să ai conjunctivită. happy
Dacă o ai, recomand să utilizezi un prosom doar pentru tine. Știam că se ia/dă prin obiecte. happy Nu mai știu dacă și prin aer.
Recomand să mergi la un oftalmolog dacă nu e doar o simplă conjunctivită sau nu trece de la sine. Dacă nu reușești la medic, încearcă măcar în primă fază să ajungi la farmacie și să-i spui cât mai fidel cu ce simptome te confrunți, vor găsi farmacistele un minim tratament ajutător. Apoi mergi la un medic.
Dar eu suspectez din descrierea ta că ai suferi de o conjunctivită. Dar eu nu sunt medic, din păcate.

| Andrusk2 explică (pentru Parakeets):

Am fost la doctor, mi s-a spus ca am episclerita.
Mi-a dat un tratament cu picaturi antiinflamatoare, dar cand le pun pe partea unde am roseata ma ustura, e normal oare?

| Parakeets a răspuns (pentru Andrusk2):

Despre asta chiar nu am auzit. :) Dar mă gândesc că fiind totuși mucoasa ochiului inflamată e posibil să dea dureri atunci când pui picături. Dar mai multe nu dețin.

https://www.arcadiamedical.ro/medinfo/episclerita-cauze-simptome-tratament

https://infosan.ro/......obisnuita/

Dar citește asta, acum chiar am aflat și eu ceva nou. :)
Sănătate multă!

https://youtu.be/rrK22_AfCpU
Și ascultă și asta. Nu știu sigur dar aici cred că domnul acesta a dat o explicație pentru roșeața din zona ochilor și de ce ni se dilată prea mult vasele de sânge din zona ochilor. :) Bine, la tine este o afecțiune acum, dar am observat că tot mai multe persoane în ziua de azi avem dilatații ale vaselor de sânge oculare și venele acelea ca ața roșie din zona ochilor. :)

| Andrusk2 explică (pentru Parakeets):

Of! Sper sa imi treaca cat mai repede, duminica am banchetul de sfarsit de an si imi este teama, nu vreau sa lipsesc.

| Parakeets a răspuns (pentru Andrusk2):

Nice! happy Distracție plăcută! happy
Și ai grijă la machiaj dacă nu-ți trece totuși până atunci. Vezi măcar rimelul sau pensulele pentru fard și fardul sau ce mai folosești în zona ochilor, să fie cât de cât noi. Măcar cât ai problema asta, deoarece am înțeles că nu e prea ok să utilizăm make-up-ul, mai ales cel din zona ochilor mai mult de 6 luni, deoarece în contact cu aerul și reutilizarea lor (pensule, eyeliner, rimel, chiar și fardul acela de ochi) în conctact cu aerul și chiar praful devin toxice și poți inflama ochiul. Evident că unii le folosim și ani de zile, nu ne dau nici banii afară din casă laughing) dar conform teorie așa se spune și mă gândeam să-ți spun măcar cât ai problema asta.
Dar gata cu fotosinteza, distracție plăcută și multă sănătate. happy