| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti, diferenta dintre SMURD si ambulanta(mai detaliat ca stiu si eu asa in general).
Si diferenta dintre un paramedic si asistent medical. Care au o pregatire mai buna?
Dau fundahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim20143 a răspuns:

Un Paramedic este o persoană(calificată) care poate acorda primul ajutor și stabilizează pacienții în caz de urgență.În general paramedicii lucrează pe ambulanță(un fel de asistenți medicali pe ambulanță).
Un asistent medical este un cadru medical cu pregătire mai mare și cunoștințe mai aprofundate decât un paramedic. Asistenții medicali lucrează în spitale, clinici și cabinete dar pot lucra și pe ambulanță.

SMURD-ul este un fel de ambulanță obișnuită doar că efectuează manevre/operații și intervenții mult mai complicate față de serviciul normal de ambulanță.În general smurd-ul vine când este vorba de accidente rutiere, feroviare sau situații critice/delicate/periculoase în care sunt implicați oamenii.

| Predescu_Ioana-Camelia_1989 a răspuns (pentru Anonim20143):

Aaaa...nu. Pe smurd sunt pompieri cu ceva cursuri de paramedici. Nu au voie sa intubeze sau sa puna branule. Nu e un fel de ambulanta obisnuita. Exista ambulante si cateva echipaje smurd cu medici dar majoritatea echipajelor SMURD au paramedici si majoritatea echipajelor ambulantei au asistent medical. Asa cum am zis paramedicii au pregatire medicala de baza, de cateva luni, in timp ce asistentii medicali au postliceala de 3 ani sau facultate de 4 ani.

6 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

SMURD-ul este subordonat ISU(pompierii)
Ambulanta depinde de DSP( directia de sanatate publica)
Asistentul medical are pregatire mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru Joker3134):

Lucrează în ture 12/24

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Serviciul Mobil de Urgență, Reanimare și Descarcerare intervin mai mult in acdidente daca nasti te ia ambulanta https://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102009125

| cristinutza07 a răspuns:

Smurd-ul vine doar la situații de maxima urgentă, ambulantă la căzuri cu un grad mai mic de urgentă. ( au un cod )