| Ioana184 a întrebat:

Vreau sa incep sa consum ceai verde, vreau sa menționez că nu am mai consumat până acum și că am 15 ani,poate fi periculos? Nu îl folosesc pentru slăbire,vreau să îl folosesc pentru ten atât interior cât și exterior, adică să îl si beau pentru beneficiul lui

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta inca nu e recomandat sa consumi produse ce contin cantitati mari de cofeina sau de tearina.
Daca consumi doar putin, atunci si efectul este pe masura, dar te poate face dependenta(ca si cafeaua).

| Ioana184 explică (pentru Bula):

Dar are ceva daca îl folosesc doar la exterior adică dacă fac comprese sau folosesc aburi in care sunt acele plicuri de ceai?

| Bula a răspuns (pentru Ioana184):

Asemenea "tratamente" sunt povesti urbane.
Pentru ten NU FOLOSI NIMIC inainte de varsta de 40 ani si la 50 vei arata mai tanara decat cele de 30 ani, care se cosmetizeaza zilnic.winking

| Ioana184 explică (pentru Bula):

Nu folosesc nimic pentru ten, doar spălare zilnică și o crema hidratanta de la Nivea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Conține cofeină, ca cafeaua.

| RobertMoon a răspuns:

E un ceai ok, are un gust aspru care îți face limba ușor "pungă", este antioxidant, dar îți recomand să cumperi unul de calitate, nu plicuri la 4-5 lei cutia. Și să nu bei seara că nu te mai ia somnul, conține cafeină...totuși este un ceai controversat dacă mă întrebi pe mine. Are efecte adverse urâțele, gen creșterea bătăilor inimii, accentuarea unor daune ale ficatului daca iei medicamente, creste presiunea la nivel ocular, deci ai șanse să faci dureri de cap. Și din ce știu eu ceaiul verde pentru acnee se face la nivel extern, adică infuzie puternică de 2-3 plicuri într-o cantitate mica de lichid și aplicat la nivelul pielii, chiar și așa efectele apar după 3-4 săptămâni.

| Ioana184 explică (pentru RobertMoon):

Iau vitamine cu omega 3 o data pe zi, are ceva daca consum și acel ceai?

| RobertMoon a răspuns (pentru Ioana184):

Nu are nimic, e ca și cum consumi peste și bei ceai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceaiul verde poate avea efect laxativ, asemenea cafelei. Prezintă o serie de beneficii, atunci când este consumat în cantități moderate, printre care energia oferită, de aceea este indicat a-l consuma dimineața.

Răspuns utilizator avertizat