Întrebare recomandată | B3bytzaa a întrebat:

Vreau sa ma duc la medicul de familie deoarece am anumite simptome si vreau sa fac niste analize.Am inteles unele analize le platesti si unele nu,depinde de ce anume iti recomanda sa faci, asa este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, așa este! Sunt analize gratuite dacă sunt decontate de Casa de Asigurări și altele le plătești integral.
Pa, pa.

mira
| mira a răspuns:

Da, exista si analize care se platesc.Nu cele obisnuite insa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TEORETIC aşa este, dar "practic" majoritatea laboratoarelor NU mai fac analize gratuite/compensate ( deloc ).
Acum, probabil că depinde şi de localitate - dar, cel puţin în Cluj-Napoca asta este situaţia!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns (pentru bursuc001):

Aceași problemă și la București. Nu decontează de la OPSNAJ

| bursuc001 a răspuns (pentru Azµre):

DA, după câte ştiu şi în alte părţi este la fel, dar NU am vrut să generalizez - te miri cine sărea în sus că nu ar fi adevărat...winking

| Azµre a răspuns:

Analizele de rutină pe trimitere nu se plătesc. Decât cele hormonale și anume TSH, T4 și mai era una... costă cam 200 de lei alea 3 separate.

| IlincaToma a răspuns (pentru Azµre):

Analizele pentru dozarea hormonala(TSH,LH, FSH, etc.), sunt decontate de casa dar trebuie trimitere de la specialist, nu de la m. familie

| Azµre a răspuns (pentru IlincaToma):

Nu știu nimic sigur. Eu le-am fpcut cu bani pe acelea. De aceea am și spus cât costă.

| IlincaToma a răspuns (pentru Azµre):

Se vede ca nu ai medic de familie asa dragut incat sa-ti dea trimitere la specialist!

| Azµre a răspuns (pentru IlincaToma):

Păi n-am, abia am luat o amărâtă de trimitere pentru cardiologie.

| IlincaToma a răspuns (pentru Azµre):

Imi pare rau pentru tine si bineinteles pentru toti ceilalti care sunt in aceiasi situatie!

| Azµre a răspuns (pentru IlincaToma):

Asta happy Capul sus!

| viotedy a răspuns:

Stai linistita ca le platesti pe toate.

| IlincaToma a răspuns:

Da este adevarat! Sunt analize si investigatii care nu sunt decontate de casa de asigurari sau sunt suportate partial!

| IlincaToma a răspuns:

Da este adevarat! Sunt analize si investigatii care nu sunt suportate de casa de asigurari sau sunt suportate partial!

| andyx11 a răspuns:

Evenimentul "Romanian Music Awards", aflat la cea de-a şasea ediţie, a răsplătit, la Palatul Culturii din Iaşi, artiştii români pentru performanţele lor în industria muzicală. Prin RMA se doreşte sprijinirea şi promovarea muzicii de calitate, fiind singurul eveniment de profil care reflectă realitatea pieţei muzicale româneşti.

Mai jos, vă prezentăm lista câştigătorilor "Romanian Music Awards" 2008.

Best Album: Morandi - N3xt Best Dance: David DJ - Sexy Thing

Best Female: Andreea Bănică - Încredere - De pe albumul Rendez-Vous / Hooky Song (ft. SMILEY)

Best Group: DJ PROJECT - Lacrimi de înger / Prima noapte / Departe de noi (Album Două anotimpuri)

Best Hip Hop: Paraziţii- Mesaj pentru Europa / Din colţul blocului - Album "Slalom printre cretini"

Best Live: Iris Best Male: Smiley - În lipsa mea / Preocupat cu gura ta - Album "În lipsa mea"

Best New Act: Smiley - În lipsa mea (ft. UZZY) Best Pop: Smiley - În lipsa mea / Preocupat cu gura ta - Album "În lipsa mea"

Best Rock: Iris - Cei ce vor fi - Album" Cei ce vor fi"

Best Song: Tom Boxer ft. Anca Parghel & Fly Project - Brasil

Best Video : Morandi - Angels (Love Is the Answer)

Best DJ : David DJ - Sexy Thing (ft. DONY)

Best Website : www.alexvelea.com

Premii Speciale

Lifetime Awards: Anca Parghel

Highest Climber: Alex

Border Breaker: Akcent ( Hit to happened Most promising single)

Best Show: Simplu

Stiri din aceeasi categorie
Linkin Park revine cu un nou single – "Burn It Down" - ( postat pe: 16/04/2012 - 0 comentarii)
Darren Hayes a lansat un nou clip - ( postat pe: 14/04/2012 - 0 comentarii)
Bitza a facut public un teaser care anunta noul sau clip - ( postat pe: 13/04/2012 - 0 comentarii)
Scissor Sisters & Calvin Harris - Single nou - ( postat pe: 12/04/2012 - 0 comentarii)
Massive Attack & Scarlett Johanson au realizat un cover la piesa - ( postat pe: 12/04/2012 - 0 comentarii)
Holograf a lansat videoclipul Nu mai e timp - ( postat pe: 27/01/2012 - 0 comentarii)
Sonny Flame lansează Sale el Sol - ( postat pe: 27/01/2012 - 0 comentarii)
Garbage revine cu un nou album - ( postat pe: 25/01/2012 - 0 comentarii)
Videoclip Deepside Deejays - Stay With Me Tonight - ( postat pe: 24/01/2012 - 0 comentarii)
Videoclip Taxi - Non Stop - ( postat pe: 05/12/2011 - 0 comentarii)