| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU, vreau sa mă ingras 3 kg, în jurul fetei mai mult am 1.65 si 45 kg, sincer pentru ca am cearcane și spune lumea ca sunt cam slaba la fata și am cearcane și da, mai multe chestii.

Vreau sa va cer niște sfaturi și sa pun niște întrebări :

1.Pot sa mananca orice pentru a ma ingrasa? Adica sa manac putin din aia, din aia și tot așa?

2.Cum sa scap de cearcane și cum sa nu mai fiu așa de palida?
Am niște cearcane așa de mari și urate și chiar vreau sa scap de ele și la fel și de fata acesta palida.

3. Astazi am mâncat puțin din fiecare : și snitel, și fruct, și ciocolata și pâine ( puțin din fiecare ). Este un început bun?

4. Dacă mă ingras pana la 48 kg cum pot sa mă opresc sa nu mă ingras și sa mă mențin. Mentionez ca am 1.65 și 45 kg

Sunt în creștere și mi-am dat seama ca fac ceva greșit ca am slabit așa de mult. Sper sa mă ajutați și sa luați în serios. O sa vorbesc și cu doctorul, multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Trebuie neaparat sa mergi la medic pentru ca el iti poate spune mai bine decat noi. Mai mult, cuvintele lui sunt cu greutate si vei tine seama mai mult decat ce iti vom spune noi.
Sunt bune si sfaturile pe care le vei primi, si e bine sa tii cont de ele; dar este altceva cand iti va vorbi un medic.

In general cearcanele dispar daca te vei culca devreme cu cel putin 2 ore inainte de miezul noptii, si daca vei dormi suficient -adica 7 sau 8 ore pe noapte.
Deci nu e suficient doar 7 sau ore de somn; importante sunt si orele la care te vei culca. Bine este ca si in privinta cearcanelor sa te vada un medic (medicul de familie pentru inceput).

Trebuie sa inveti sa mananci sanatos. Nu cauta sa te ingrasi, ci cauta sa mananci sanatos -fie ca esti slaba, grasa sau ai greutatea ideala. In felul acesta "te vei mentine" intotdeauna in limitele greutatii fara sa iti faci griji.
Cand spun sa mananci sanatos, nu ma refer doar la a manca alimente sanatoase, ci si a manca la timp. Trei mese/zi sunt suficiente.
Nu trebuie sa mananci doar fructe cum a facut Steve Jobs (fostul director de la Apple); din cauza aceasta a murit de cancer la pancreas deoarece fructele sunt si ele destul de dulci.
Dar cum am zis mai sus, bine este sa te vada un medic.
In mod normal, a invata sa traim sanatos este mai important decat a sti sa scriem si sa citim. Eu as scoate alte materii de la scoala si as intoduce o noua materie care as numi-o: stil de viata sanatos. Pentru ca noi trebuie sa invatam nu doar anatomia (cunoasterea organelor corpului uman), ci si fiziologia (adica modul de functionare al organelor).

Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mulțumesc ca ai luat-o în serios, esti o persoana minunata și sfaturile tale m-au ajutat.

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu scriu pentru funda; dar iti multumesc pentru ea.
Pe langa sfaturile de mai sus, important este sa cauti sa fii o persoana fericita -adica sa fi vesela tot timpul si sa incerci ca sa vezi partea frumoasa a lucrurilor.
Iar atunci cand esti in necaz -si nu numai- sa inveti sa te increzi in ajutorul divin.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum cateva zile manca 3 biscuiti, acum vrea sa se ingrase.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da Razvan, a venit vremea

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

; P

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Parca era still de viata sanatos, mai stii?

| ICombative a răspuns:

Nu asa te ingrasi, daca mananci cate un pic din fiecare nu rezolvi nimic.Trebuie ca in fiecare zi sa ai un consum de calorii, dupa descriere nu stiu exact cat trebuie sa manaci calculat cel mai probabil intreaba un medic ce cantitate maxima de calorii ai voie