| Bogdan_9316 a întrebat:

Vreau sa stiu cum se desfasoara o operatie de apendicita. adica ma refer ca te adoarme, nu simti nimic >?
Fara raspunsuri aiurea.

Funda! cine a trecut prin asta si site.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

E mai mare frica decat operatia in sine. Nici nu simti nimic si te trezesti uimit ca s-a rezolvat fara ca tu sa stii ce s-a intamplat.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te adoarme si cand te trezesti esti deja gata operat. Poti pleca in aceeasi zi acasa.

| emima a răspuns:

Nici nu simiti iti face anestezie si dupa e ok pe mine m-a durut un pic dupa pentru ca am avut complicatii a uitat un tampon in mine si m-a durut burta dupa o saptamana ma operta din nou tot cu anestezie dar dupa a 2 operatie nu am avut nimic nimic nici o durere macar

| stlucian a răspuns:

Operatia in sine se numeste apedicectomie si se face in general sub rahianestezie, desi in cazul copiilor se apeleaza la anestezia generala, pentru a evita stresul. Incizia va avea o marime de 1, 5-3 centimetri, iar spitalizarea dureaza in general 3 zile.

Pacientului ii vor fi administrate ulterior antibiotice pentru a se evita aparitia unei infectii. 12 ore de la operatie nu este indicat ca persoana in cauza sa manance, avand voie doar apa, iar urmatoarele alte minim 12 ore este bine sa se fereasca de hrana solida si sa se limiteze la ceaiuri si supe.

Cat despre ce simti doar dupa operatie si trecerea efectului anestezicului o sa ai o senzatie de arsura usoara (eventrual mancarime in zona respectiva).E totusi printre cele mai usoare interventii chirurgicale. Oricum repaos la pat vreo 1, 5-2 saptamani si dozarea progresiva a efortului fizic in timp, evitarea efortului fizic exagerat va fi minimum 6 saptamani, dupa care va veti doza in mod inteligent activitatea fizica in cursul unei perioade de 2 luni, 6 luni si un an.

Multa sanatate thumbs up

P.S. Daca-mi aduc bine aminte o perioada nu ai voie ciocolata big grin

| ElenaSA a răspuns:

Da, esti adormit. Eu am simtit asa ceva ca prin vis, nu am simtit durere. Dar atunci erau alte posibilitati. Acum medicina a evoluluat. Daca este simpla problema, fara puroi intr-o saptamana va fi ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cinci zile esti acasa.cu repaus la domiciliu de 21 de zile.ei ti-o scot si tu o platesti de parca ai cumparao.

| Hakuouki a răspuns:

A trecut ceva timp de cand am trecut prin asta, eram micut pe atunci. Am ajuns la spital seara, iar dimineata eram pe masa de operatii, recunosc ca eram putin speriat dar cand am fost anesteziat am adormit instant, de aici nu iti pot povestii pentru ca dormeam, dar cand m-am trezit eram bine mersi, nu ma durea nimic, doar ca nu vei avea voie sa mergi imediat, sa nu se rupa cusaturile. Dar de simtit nu simti nimic daca totul merge bine.
Dupa aproximativ o luna eram acasa, poate mai putin. Nu te teme, va fi bine.

| sakura021 a răspuns:

Buna! Un prieten de-al meu a facut mai de mult operatie de apendicita si te adigur ca nu s-a intamplat nimic rau. Operatia de spendicita este cea mai usoar interventie dintre toate, asa ca sa nu te intrijorezi.
La operatie o sa fii adormin si n-o sa simti nimic, dar dupa operatie s-ar putea sa te simti putin adormit (prietenul meu a dormic cam 2 zile incontinuu).
Sfatul meu: Stai linistit! Totul va fi bine!winking