| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

Zilele trecute mi- am comandat niste oje de pe Aliexpress care vin din China si am auzit ca in China ar fi aparut un virus numit coronavirus care afecteaza plamanii. Oare risc sa iau si eu acest virus? Ar trebui sa le arunc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tu n-ai ce face altceva decat sa pui intrebarea asta de 3 ori? Ti-am mai raspuns: se transmite doar de la om la om sau de la animal la om. Oja nu este nici animal, nici om.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Salontanul):

Pai si cu ce te deranjeaza pe tine daca pun aceiasi intrebare de 100 de ori? Scrie undeva ca nu am voie sau cum?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Salontanul):

Se poate transmite si de la obiecte nu doar de la om sau de la animal

| Salontanul a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Vad ca esti mai bine informat decat medicul Streinu Cercel! Atunci la ce mai intrebi pe aici? Dr. Streinu a spus clar: nu se transmite prin obiecte deoarece coronavirusii au durata de viata scurta in atmosfera. A dat si remediu: Tamiflu sau Oseltamivir.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Salontanul):

Nu am voie sa intreb sau ce? Cu ce te deranjeaza pe tine daca am intrebat? Care e problema ta mai exact?

| Salontanul a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

N-ai priceput nimic! N-are rost sa o lungim. N-o sa-ti mai raspund.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Salontanul):

Imi cer scuze...Doar imi este frica sa nu iau acest virus de la pachete...

| Violleta2022 a răspuns:

Virusul nu se ia prin pachet, ci prin contact direct cu persoana infectata.
In ce priveste transportul, cred ca ca ai multe saptamani de asteptat, ca acum nu lucreaza nimeni in China, fiind anul lor chinezesc, pentru urmatoarele 2 saptamani (25 ianuarie - 9 feb).

| acerr a răspuns:

Nu draga! nici o legatura, ca doar nu or fii toti infectati

| GabiNoS a răspuns:

Ti-a afectat resturile din cap

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru GabiNoS):

Ce resturi?

| Salontanul a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Repetarea intrebarii se numeste spam pe aici. Mai si citeste conditiile cand intri la unul in "casa". Sau esti ca unii care sparg casele oamenilor si apoi spun ca romanii fura?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Salontanul):

Nu ti se pare ca exagerezi?

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru Salontanul):

Ce treaba are furtul cu ce am intrebat eu?