| Anna0111 a întrebat:

Acum 9 luni am ținut dieta hipocalorica (intre 1000 și 1200 calorii pe zi), am ajuns la greutatea dorita și am zis sa ma mențin. Acum mănânc 1500, cam asa, calculând pe my Fitness Pal dar intr-o săptămâna am pus 2 kg și nu inteleg de ce, oare ar trebui sa mănânc mai putin? Chestia este ca merg și la sala dar totusi nu are cum sa pun masa musculară mergând de doar o săptămâna. Ce ar trebui sa fac? Am impresia ca ma voi îngrășa la loc...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mai număra caloriile.
Taie la hidrați de carbon= pâine, macaroane, mămăligă, dulciuri.
Treci pe salate și fructe în locul lor.
Pune în farfurie dar nu mânca tot din ea, te oprești când simți că te-ai umplut un pic.
Dacă nu ți-e foame, sări peste o masă.
Nu te grăbi să pui masă musculară, depune încet.
Masa musculară nu este totalmente egală cu sănătatea fizică și cu forma sportivă, fitness, e doar masă musculară.