| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor,
am 23 de ani, si de o saptamana am inceput dieta deoarece m-am cam ingrasat mult in ultimele luni/an. mancam zi de zi multi carohidrati, dulciuri, cola, fara miscare, prajeli, fast-food, si bineinteles dulciuri pana noaptea tarziu.

acum nu mai consum nimic din tot ce inseamna carbohidrati, fast-food, dulciuri, sucuri. doar legume, fructe, piept de pui sau curcan la garatar, salate, branza de vaca degresata, iaurt degresat, si multa apa si ceaiuri din plante neindulcite. iar dupa ora 7 seara NIMIC!

Oare cat pot slabi in acest fel in doua luni? cat e sanatos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai important este sa consumi mai putine calorii, indiferent de ceea ce manci, uni au slabit dupa ce au mancat o prajitura de 500 de calorii per zi, alti cu cartofii,alti cu orez,alti cu carne,alti cu banane, tot felul de experimente,toate spun acelasi lucru caloriile conteaza,slabirea nu sta in a manca sanatos si a manca mai putine calorii, nu manci seara organismul va recupera a doua zi,inca ceva nu uita ca apoi te vei ingrasa rapid,dietele sunt o tampenie,fa sport, consuma mai putine calorii atat, dulciuri =miere bio naturala, fast food =manca acasa cand pleci in oras un snitel, cola =bea suc natural din fructe, stai la bloc urca scariile timp de o ora zilnic, plimba cainele, plimbate nu sta, miscarea slabeste asta e baza o viata activa = calorii arse

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inaltime ai si ce greutate?

| WaterDrop a răspuns:

Inlocuieste branza si iaurturile cu alternative din soia si evita laptele normal.

Poti calcula singura cat slabesti, pentru ca doar tu stii cu exactitate ce mananci:
Calorii alimente consumate zilnic - Energie consumata pentru digestia lor - Calorii consumate de fiecare activiate fizica pe care o faci zilnic - Retentia de apa cu aproximatie = iti va da un numar apropiat de realitate.

| peperonies a răspuns:

Nu poti sa scoti si grasimea si carbohidratii. daca scoti carbohidratii trebuie sa maresti grasimea. nu mai manca branza si iaurt degresat pentru ca sunt pline de zahar. proteinele au gust de carton si daca scoti una dintr-un aliment trebuie sa o inlocuiesti cu cealalta.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Daca vei manca cele 3 mese principale la ore fixe zi de zi si 2 gustari vei slabi sanatos si frumos.O sa slabesti cateva kilograme in aceste 2 luni. Poti manca ciocolata amara ca desert deoarece nu ingrasa.

| anonim_4396 explică (pentru FoxyM):

Da, asa fac. 3 mese am pe zi, si doua gustari. care si alea sunt fructe, nu dulciuri. dar fara banane si struguri, in rest orice fruct. o portie, doua.
Multumesc!

| FoxyM a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte bine.Ma bucur, o sa ai rezultate pe masura asteptarilor!

| SilviuStelian a răspuns:

Daca depui si putin efort (nu neaparat alergare), dar efort zilnic (gen sa te plimbi) si cu dieta de mai sus sigur o sa se vada diferenta. Nu pot sa-ti spun exact in kg pentru ca asta depinde de fiecare organism in parte.