| Iony_5207 a întrebat:

Am aproape 16 ani (in mai anul acesta ii implinesc), 1, 70 m si aprox. 68-69 kg. Am tinut o dieta (daca o pot numi asa) timp de o luna si jumatate, in care nu am mancat paine, dulciuri f. putine, mancare gatita aproape deloc, seminte prajite, dar nesarate si multe fructe (portocale, mai ales), plus ca am facut in fiecare seara 50 de abdomene. Partea proasta e ca nu se observa vreo diferenta, cum ca as fii slabit...nici macar un kg...am ramas cu aceeasi burta crying
Acum vreau sa trec la o dieta mai drastica si ma gandeam ca poate aveti vreo idee. Nu vrea diete disociate sau cele gen "post-negru", pentru ca nu vreau sa-mi stric sanatatea si sa-mi dau metabolismul peste cap. Vreau ceva nu foarte costisitor sau care necesita prepararea unor feluri de mancare sofisticate. Ceva care sa respecte "conditiile" si care sa functioneze!
Dau funda celui mai bun raspuns si celorlalte, vot! Multumesc! big hug

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Deyutza a răspuns:

Nu te dramatiza, ca nu slabestiasa repede! important e sa nu mananci paine si dulciuri; mancare gatita poti manca la amiaza, orice gateshte mama ta, iar daca ai nevoie de paine poti sa mananci o felie de paine neagra sau integrala, are tot acelasi gust! fa mai multa mishcare, si execitzii variate; adica fa si altceva in afara de abdomene; scrie pe google "exercitzii pentru. abdomen si fese" si poti face de acolo, nu sunt simple, dar dau rezultate; fa plimbari! vremea se incalzeshte, asa ca poti sa te plimbi prin parc 30 min. cu prietenele tale; dai jos calorii fara sa-ti dai seama! poti merge cu bicicleta, fie ca e normala. sau statica(ca si la fitness) are acelasi rezultat! nu trebuie sa tii o dieta mai drastica, ci trebuie sa o tii pe asta mai mult timp; in plus trebuie sa ai incredere in tine si sa ai vointza; incurajeazate singura, si gandeshte-te la ce bine vei arata apoi; daca nu ai incredere in tine si nu eshi constienta ca poti nu vei slabi nici o data;
succes! papa kiss

3 răspunsuri:
| zxzx a răspuns:

Asa ti se pare tie ca nu ai slabit, si eu am slabit foarte mult si cand ma uitam la burta tot mi se parea ca-i mare, dar de fapt era o diferenta drastica...continua totul asa cum ai facut pana acum si mananca si mancare gatita mai slaba :ciorbe,friptura,orez, piure, salate

| Mada4ghn a răspuns:

Buna Ionybig hug nu stiu cum m-ai gasit dar e f tarewinkinglaughing). In legatura cu intrebarea,iti spun cum am facut eu. Nu mancam deloc dulciuri,poate biscuiti graham dar foarte putini sau din aceia dietetici si faceam mult sport. Adica,dimineata mancam un castron de cereale(dimineata trebuie sa mananci bine), la pranz, ori 2-3 cartofi fierti,fie un castron mic de supa(ideea e sa se manance putin), iar seara la 7, cel tarziu, un iaurt din acela de baut cu 2 biscuiti. Ideea "regimului"e sa scada pofta de mancare,adica sa mananci putin, dar des. Des insemnand, nu din 5 in 5 minute, ci cam din 3 in 3 ore. Dupa-amiaza daca ti se face foame poti manca ceva usor,dar tot putinlaughing). Ca sport nu trebuie sa faci doar abdomene,inainte de scoala,chiar daca asta inseamna sa te trezesti mai devreme,si mai ales ca s-a marit ziua,mergi jum de ora pe afara(nu plimbare,mers!), si inainte de micul dejun, am uitat sa iti spun dar poti sa bei si cateva picaturi de lamaie sau 2 lingurite de miere NATURALA!(cam greu se gaseste dar cauta ca aceea este cea mai buna). Revenind la sport, in afara de mers si abdomene, pune-te in "4 labe", in coate, si ridica fiecare picior pana unde poti(nu trebuie sa te fortezi) si daca faci cel putin 15 iti spun eu ca nu o sa mai potilaughing)). Aces exercitiu tonifica si fundul si picioarele. Despre abdomene, incearca sa faci dupa fiecare masa in jur de 30 dar incomplete(adica sa nu ridici trunchiul pana sus, ci abia sa il ridici de la sol-o sa fie mult mai greu). Succes si cand mananci ceva, intreaba-te: "o fi sanatos"? si atunci sigur o sa slabesti. P.S: nu imi pasa ca ai dat funda...te pup:*:*:*:*

| Andreeaiosif a răspuns:

Nu ar trebui sa te alarmezi chiar asa de tare. Cu mancarea zici ca nu ai gresit,dar poate ai mancat si apoi ai stat in pat,fara pic de efort. Cel mai bine e dupa orice masa,cand te simti tu mai plina sa faci abdomene, genoflexiuni, fandari.Un pic de alergat nu ar strica.si ai grija sa nu te trezesti ca mananci mai tarziu de 7-8. Poate esti o persoana pofticioasa.atunci cand simti nevoia de ceva nu tocmai bun pentru o dieta, spala'te pe dintibig grin Si foarte mult sport.in primele saptamana, luni trebuie sa tragi tare pe sportbatting eyelashes chiar daca o sa faci febra.e mai bine asahappy :*