| anonim_4396 a întrebat:

Am niște dureri de câteva zile in partea dreapta sub coaste. Nu știu daca de la fiere sau de la ficat ..Ma simt și umflata acolo in interior, am stări de voma, dureri de cap... Am mai avut probleme asemănătoare acum câteva luni și am făcut niște analize speciale pentru fiere și ficat și mi-au ieșit bine. Am luat vreo 2 zile fiobilin și mi-a mai trecut. Acum au apărut iar durerile dar mult mai puternice. La medic nu pot ajunge acum pentru ca este in concediu.Îmi este tare frica sa nu am ceva la ficat...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii o criza de fiere, dar poate fii si de la ficat. O fiere iritata, apasa pe ficat si-l mareste.
Oricum ar fi, pana ajungi la medic, indiferent ca-i inconcediu este intotdeauna cineva care ii tine locul, trebuie sa tii un regim alimentar sever: doar supa de zarzavat, ceaiuri, pezmet, compoturi, vegetale fierte sau copate.
Sub nici o forma NU ai voie: alcool, lapte dulce, carnuri, grasimi, prajeli, sosuri, salamuri, afumaturi, carne tocata, conserve, pateuri, sucuri, apa acidulata/ carbogazoasa.

3 răspunsuri:
| cookie01 a răspuns:

Durerea ar putea radia de la stomac. Incearca sa iei ceva pentru asa ceva, si vezi daca iti trece (de ex omez). Incearca sa te duci si la un gastroenterocolog. Dar pana atunci evita grasimile, prajelile, bauturile acidulate si citricele. Multa sanatate!

| djalexandrual a răspuns:

Ficatul e sigur. Du'te la medic cand ai timp

| RoyalJakiro a răspuns:

Daca situatia persista, prezinta-te la Urgente, nu astepta medicul. Bafta!