| Anastasia76 a întrebat:

Bună tuturor!
Am o întrebare legata de eficienta pilulei EllaOne în cazul meu. Am ajuns să iau aceasta pastilă la o oră după contactul sexual deoarece prezervativul s-a rupt. Având un ciclu neregulat (33, 32, 29, 31, 33, 26 zile-ultimele 6 cicluri, maximul fiind de 40 de zile) am estimat ca fiind în perioada fertilă, ziua 17 după ultima menstruatie, poate chiar ziua ovulației.
În dimineața următoare mi-am verificat mucusul cervical, acesta fiind alb cremos (nelămurirea mea este dacă acest mucus este sau nu un efect al pastilei). O mică schimbare în consistența mucusului a apărut ieri( ziua a 6-a după pilula), am observat o cantitate mica de mucus având consistenta albusului de ou (semnificativ mai putin decât am în mod obișnuit în perioada ovulației). În ziua a 6-a după administrarea pilulei, am simțit o durere de burta de câteva secunde. Azi ma aflu în ziua a 7-a de după administrarea pilulei, mucusul fiind la fel, alb cremos.
Sunt conștientă de efectele negative a acestei pastile asupra organismului, dar neștiind exact în ce fază a ciclului mă aflu și nedorind un copil, am optat să iau totuși pastila.
Întrebarea mea este dacă sunt șanse de sarcină și oare în ce stadiu al ciclului menstrual mă aflu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Stadiul din ciclul menstrual il poti urmari prin metoda urmaririi temperaturii.

O tanara a sunat la Radio Ierevan:
- Am auzit ca un pahar de apa are efect anticonceptional. Cum se ia, inainte sau dupa actul sexual?
- In locul lui, draga, in locul lui!