| Anonimuuuuuuuu a întrebat:

Buna tuturor.

Am observat că dacă nu mănânc sau nu mănânc destul incepe sa-mi miroase gura. De asemenea am observat că și în cazul partenerei mele se produce același fenomen. Menționez că este același "tip de miros" la ambi.
Oare să fie de la dioxidul de carbon eliminat în urma arderii grăsimilor?

P.S. e mai mult o curiozitate decât o problema.

Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca aveti amandoi acelasi miros in gurita, doar va sarutati si transmiteti deja bacteriile de la unul la celallat, lucur perfect normal. De aceea, cand aflati acau, trebuie sa faceti amandoi tratament, ca sa nu va reinfectati.

Gurita poate mirosii din urmatoarele cauze:
- nespalatul corect al dintilor si a limbii
- carie dentara
- infectii bacteriene in gurita sau in stomac, de genul aftelor bucale, candidei, helicobacter pilory, sterptococi, stafilococi samd.
- gastrita sau ulcer
-ketoza, in urma arderilor grasimilor, mancand prea multa proteina
- si mai poate mirosii ciudat, de la un inceput de diabet

Ca sa gasesti cauza adevarata si sa o indepartezi ia-o cu inceputul:
- Mergi la un dentist sa vada ce carii ai si repara-le.
- Spala-te pe dinti corect, minim 2-3 minute.
- spala-ti limba cu periuta de dinti si razuieste-o cu marginea unei lingurite, sau cu o periuta speciala pentru asa ceva.
- fa un exudat faringian si un test de helicobacter pilory sa vezi ce bacterie este prezenta in gurita si gatul tau.

| Anonimuuuuuuuu explică (pentru Violleta2022):

Ai dreptate. Dar ai citit ce am scris eu acolo? big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimuuuuuuuu):

Eu am citit tot si ti-am dat toata informatia cu privire la cauzele care pot produce halitoza (halena).
Acum este randul tau sa citesti bine ce ti-am scris, ca sa poti sa aflii cauza halitozei, pornind prin eliminare, cu ce este mai usor si la indemana si continuand asa cum ti-am scris.