| Amadagaa2 a întrebat:

Buna tuturor. happy Am si eu nevoie de un sfat : vreau sa ma ingras vreo 5 kg! Dar nu reusesc! puppy dog eyes Mananc,, destul" de sanatos, nu prea fac exercitii, dar ma gandeam ca poate stiti voi alte solutii... Dau funda pentru cel mai concret si bun raspuns. :3

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
O dupa-amiaza excelenta!

2 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Ca sa te ingrasi trebuie sa vezi cum stai cu tiroida,cu glicemia si cu o alimentatie sanatoasa fara grasimi, mezeluri, margarine, sucuri din comert, te vei ingrasa natural.Trei mese pe zi la ora fixa si 2l apa plata.

| xtreme95 a răspuns:

Incepe sa faci stretching dimineata seara timp de 10 minute sa ai o stare generala mai buna. Elimina din dulciuri(intre mese)pentru ca strica pofta de mancare. Dupa ce mananci plimba-te sa se "aseze" mai bine.
Daca faci sala ridica mai greu cu mai putine repetitii pentru volum si mai putin cardio.