| Ionutk112 a întrebat:

Buna tuturor am si eu o intrebare care ma macina,cum sa fac sa dorm linistit., am mai bine de 2 ani de cand nu reusesc sa dorm sau dorm agitat ce sa fac nu mai reusesc sa mai rezist va rog rasp. apropo am 22 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici cred ca sunt mai multe cauze. Te uiti mult la TV sau filme? (thriller, horror, din astea care te distrug psihologic)
Ce atitudine ai fata de viata? Esti optimist, esti pesimist, te ingrijorezi mereu pentru ce va aduce ziua de maine?
Daca iti faci multe ganduri, trebuie sa iti autoimpui faptul ca la ora x, seara, tu vei fi in pat si vei dormi linistit. Pentru ca cu cat te vei gandi mai mult ca nu poti dormi, cu atat va creste angoasa asta si nu iti face bine.
Gandeste pozitiv, elibereaza-ti gandurile inainte sa te culci. Stiu ca e greu, pentru ca unii (printre care si eu) gandim mai bine in noapte. Cum se zice: noaptea e cel mai bun confident.
Poti incerca si variantele clasice cu ceai de tei sau lapte caldut baut cu vreo 30 de minute inainte sa te pui in pat. Ar putea sa te relaxeze.
Sau, daca chiar nimic nu merge, du-te o zi intreaga la sapa sau ceva lucru pe camp (daca ai unde) si cred ca vei dormi ca un prunc, cum te pui in pat asa te trezesti.
De obicei, cand suntem obositi psihic sau fizic pana la limita, atunci ne odihnim corect, corpul are nevoie.

| Ionutk112 explică (pentru anonim_4396):

Ms mult esti foarte inteligent, apreciez mult raspunsul tau!:

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionutk112):

Daca vrei, putem vorbi in privat pentru a imi detalia sentimentele care te macina.