| Issabelle6789 a întrebat:

Buna tuturor.Am si eu o intrebare.De ceva vreme (2-3 luni) mi-a aparut in zona intima( undeva in partea dreapta) o bubita ca un fel de neg.De cateva zile s-a inrosit si ma deranjeaza.Asta e una din problemele mai mici.Astazi am observat ca tot in partea dreapta(un pic mai sus de acea bubita)am in piele ceva ca un nodul de marimea unei cirese (sa zic asa)Acel nodul ma doare foarte tare daca apas iar pielea e un pic rosie acolo unde se afla.E mai jos de ovar.A mai patit cineva asa ceva? Ce ar putea fi oare? Va cer si voua parerea dar voi merge si la doctor totusi.
Mentionez si faptul ca acum vreo 2-3 ani am fost operata de chist ovarian iar de vreun an de zile mi-a aparut la subrat (stanga)un nodul care uneori ma doare.Pt acest nodul am intrebat 3 medici pana acum si toti mi-au zis sa nu ma ingrijorez dar el tot nu dispare...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai fost la medici. Dar, există o problemă! Sunteți dintr-un oraș mic de provincie(nu mă interesează numele orașului) sau un oraș mare, cu spital universitar?
Dacă este vorba de un oraș provincial, după sărbători cereți medicului de familie, un sfat referitor de un spital universitar unde ați putea fi consultată de specialiști, nu cârpaci, mai ales că ați avut parte de o operație delicată. Doar că trebuie să nu mai dați bani pe niște cârpaci!
Iar, faptul că ce aveți în zona intimă se extinde, crește, nu e semn bun. Dar, atât timp cât nu aveți profesioniști, care doar bâjbâie, vă doresc sănătate și putere de a trece peste sărbători și apoi mergeți la un spital universitar, de specialitate care v-ar putea ajuta foarte mult!

| Issabelle6789 explică (pentru romeo78):

Multumesc mult pentru sfat.O sa vad ce pot face.Eu nu locuiesc in tara ci in Germania dar nu intr-un oras mare.

| romeo78 a răspuns (pentru Issabelle6789):

Dacă locuiți în Germania, căutați la biserică, catolică sau ortodoxă, sprijin pentru a putea merge la un spital bun. Dacă nu spun o prostie, aceste spitale mari au tarife piperate, depind de un asigurător de sănătate.
Dar, încercați să nu amânați prea mult!

| noname2021 a răspuns:

Mergi la medic draga mea, cel mai sigur.

| CalatorCritic a răspuns:

Mergi urgent la medic.
Folosesti antiperspirant? De aia ai "nodulul" sub brat. Pentru ca ce ar trebui sa se elimine, se aduna acolo, porii fiind inchisi.

| Issabelle6789 explică (pentru CalatorCritic):

Am fost de 3-4 ori la medici diferiti si toti au zis ca nu am nimic.Mi-au facut ecografie si cica totul e bine