| Andreea202 a întrebat:

mie trebuia să-mi vina menstruatia pe 7 iunie dar mi-a venit pe 5 iunie, ar trebui sa ma îngrijorez? Eu de fel am ciclul regulat. In ultimele saptamani am stat si desculta pe gresie, adica fara papuci, este una din cauze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea ciclului menstrual ca numar de zile este programata strict hormonal, astfel ca toata desfasurarea si dirijarea ciclului menstrual poate fi afectata cate o data de micile dereglari ale activitatii hormonale care pot sa apara in fiecare ciclu menstrual. Din acest motiv se considera ca lungimea ca numar de zile chiar si al celui mai bine/perfect reglat ciclu menstrual poate sa aiba o abatere de +/- 1-2 zile si astfel menstruatia sa porneasca mai repede sau mai tarziu cu 1-2 zile fata de data reiesita prin calcul. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil,eu de obicei cand stau desculța imi întârzie menstruatia! In primii 2 ani nu e regulată, de asta poate sa vina mai devreme, sa întârzie, sa aiba o culoare diferita fata de luna trecuta..Nu cred ca este ceva tare grav, poti merge la ginecolog daca consideri ca este nevoie.