| IuliaLia2506 a întrebat:

Buna tuturor!
Am si eu o teama, ce as vrea sa o discut cu voi si daca ma puteti ajuta cu un sfat sau o parere,va multumesc.
Am comandat de pe Joom o husa de telefon, acest pachet vine tocmai din China (coletul a plecat din Shenzen). Acesta a ajuns azi la posta si trebuie sa merg sa-l ridic, insa mi-e teama de virusul acela. Credeti ca pachetul ar putea fi purtator de virus sau pot merge linistita sa-l iau si sa-l desfac fara vreo priblema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| antimulte a răspuns:

Nu, poti sa il iei linistit de la posta. Si eu am luat azi cu pachet. Coronavirus are nevoie de o gazda organica vie, daca nu primesti un chinez in colet sau vreun animalut ceva viu, esti ok. De pe obiecte nu se ia, moare in cateva ore pe medii sintetice.

1 răspuns:
| JulyDreams a răspuns:

Nu vreau sa te alarmez, insa parerile doctorilor sunt impartite. Intrebari similare discutate aici:
Min 4:00 https://www.youtube.com/watch?v=DWEWqRXZQXQ
Min 5:37 https://www.youtube.com/watch?v=1OP7N30coek
Multa sanatate.