| AnneLis5555 a întrebat:

Buna tuturor!
As avea o problema delicata si solicit sfaturi si mai ales pareri.
Ultimul ciclu a fost pe data de 8 iunie si m-a tinut 5 zile, adica pana pe 13 iunie. In ziua de 15 iunie *seara, in jurul orei 20* am avut un contact sexual neprotejat cu prietenul meu, mai exact, mi-a introdus degetul in vagin, doar atat (niciodata nu m-a penetrat).Din cate ne amintim, nu avea sperma pe deget si nici lichid seminal. In aceeasi luna, pe 24, tot seara, am avut lichid seminal pe fund, avand lenjeria intima pe mine.(pe chiloti nu am avut 100% deloc).
Tin sa mentionez ca, pana sa imi vina ciclul *8 iunie*, in urma cu 3 saptamani si un pic, am mai avut un contact sexual neprotejat, in acelasi mod, adica mi-a introdus degetul in vagin.
Nu am tinut pana acum o evidenta a ciclurilor menstruale, desi nu cred ca as avea unul regulat deoarece am 15 ani si jumatate.
In cazul in care ar fi regulat (28 zile), ar fi trebuit sa imi vina pe 5-6 iulie, insa suntem in data de 8 si nu mi-a venit.
Am o saptamana sau poate chiar mai bine de cand sunt foarte stresata pe tema ca as putea fi insarcinata, ba chiar speriata, pot spune.
De pe data de 20 iunie, eu cred ca as fi balonata.
Saptamana asta am suferit de constipatie, cred, de care am scapat de ieri-alaltaieri.
Greturi nu am avut, burta nu ma doare (nu m-a dururt niciodata, nici in perioada de dinaintea ciclului), obosita nu sunt, pot zice ca mananc normal, atata ca sunt extrem de nelinistita pentru ca mi se pare (doar mie) ca sunt balonata.In principiu, de aici a venit si frica ca as putea fi gravida.Aaa! si inca ceva, sunt si racita de ceva vreme. Nu sunt adepta pastilelor, asa ca nu am luat.
Maine dimineata am sa fac un test de sarcina sa fiu sigura.
Dar oare e posibil sa imi fi intarziat din cauza ca m-am stresat foarte, foarte tare? ...sau ca sunt racita? ...sau, voi ce credeti, sunt insarcinata? Care ar fi sansele sa fiu insarcinata (procentual)?
P.S. Este vreo diiferenta intre avort si intrerupere de sarcina?
Dau fundita raspunsului care mi se potriveste, multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Neworder21 a răspuns:

" deoarece am 15 ani si jumatate "
experientele sexuale de la o varsta frageda duc la tulburarea sistemului hormonal.

Mai pe scurt: hormonul cresterii nu se va secreta in mod normal si dezvoltarea ta fizica va deveni mult mai lenta sau se va opri complet.

referitor la chestiile feminine nu-ti pot spune nimic, insa,

NU poti fi insarcinata doar in cazul in care nici un spermatozoid n-a ajuns la destinatie.winking

daca "degetul" era absolut curat, sansele sa ramai insarcinata = 0.

Totusi, daca ai avut lichid seminal pe fund, exista posibilitatea ca un spermatozoid super puternic, si super rezistent sa strabata o distanta colosala in conditii extreme, pe sub lenjeria intima pana la destinatie )))

daca aceasta teoretic s-ar intampla, nu trebuie sa iti fie frica de nimic, pentru ca copilul va fi unul dintre cei mai puternici si rezistenti din lume happy
beneficiind de cele mai bune gene...
sansele = de la 0.1 la 0.9 (in dependenta de ce fel de lenjerie purtai. happy

iti urez mult succes la facerea testului!

p.s. daca dai detalii mai multe despre lenjeria intima pe care o purtai atunci, pot sa dau mai multe detalii despre probabilitatea de a fi insarcinata (in procente)

| AnneLis5555 explică (pentru Neworder21):

Cu glumita ta m-ai imbarbatat putin happy...Multumesc mult!
Ehee, purtam niste chiloti normali, nici micro-bikini, nici chiloti grosi laughing
Dar, nu sunt sigura, DAR cu 3 saptamani si un pic inainte de 8 iunie *ultimul ciclu/5 zile/cantitate si culoare normala*, atunci cand am avut primul contact sexual neprotejat, adica atunci cand mi-a introdus degetul in vagin, (doar) presupunand ca a avut lichid seminal pe deget, ar fi posibil sa fiu inarcinata? laughing
Poate suna strigator la cer, dar m-am cam panicat...nu stii ce face omul la disperare.
Oricum acum daca ma uit mai bine la mine, chiar pot spune ca nu mai sunt asa balonata...stau si ma gandesc oare din cauza constipatiei a aparut balonarea... acum pot spune cu mana pe inima ca nu mai sunt balonata asa cum eram.
Si in legatura cu inarzierea, tu ce crezi pana la urma, sa fie din cauza stresului intens?
P.S. ma bucur ca de la o persoana ca tine am primit sfaturi si pareri.Esti de gasca si deloc mistocar. Mersi mult! Intr-un fel ma simt putin datoare cu explicatii: sunt cu prietenul meu de 7 luni si pur si simplu am fost curioasa.El are 22 de ani si sunt foarte sigura ca este persoana potrivita, cu toate ca varsta mea nu e prea compatibila cu ce am facut. happy ehee, de acum e sigur ca nu o sa mai fac mult timp.Si el zice la fel, ca nu are cum sa fiu, dar cateva pareri in plus sunt binevenite oricand.

1 răspuns: