| Anonim211993 a întrebat:

Buna tuturor. Asta e o întrebare adresata persoanelor care sufera sau a suferit de depresie sau schizofrenie. Exista antidepresive injectabile sau daca cineva a fost diagnosticat cu depresia si persoana respectiva zice ca ia o injecție o data la 6 luni? Mi se tot spune ca nu e vorba de depresie, ci de schizofrenie. A pățit cineva asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da, sunt solutii injectabile cu eliberare prelungita, un search pe Google iti spune asta:
https://www.psihiatriebucuresti.ro/antipsihotice/
Acolo e ol ista cu medicamente injectibabile, si unele de dau pentru depresie.

| Anonim211993 explică (pentru Wr3nch):

Si înseamnă ca nu e vorba de schizofrenie? Nu are nici o legătură?

| Wr3nch a răspuns (pentru Anonim211993):

Exact.

| Donsavas a răspuns:

În schizofrenie, se folosesc injectii care se fac o data la 2 saptamani, nu la 6 luni. Nu am auzit pana acum de asa ceva. În România nu avem antidepresive injectabile pe piata, doar antipsihotice si anxiolitice.